Článek
Plasty byly objeveny i v žaludcích ryb, ptáků, želv a velryb. „Zjistili jsme, že Středozemní moře je obrovským shromaždištěm plastového odpadu,” uvedl Andres Cozar z univerzity v Cádizu. „Znečištění moří plasty se velmi rozšířilo a stalo se celosvětovým problémem jen po pouhém půl století širokého používání plastových materiálů. Je proto naléhavě třeba vypracovat strategii, která by tento problém řešila,” dodal Cozar, který je jedním z autorů průzkumu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Plast se ve Středozemním moři hromadí v podobném množství, jako je tomu v oceánských proudech v Indickém oceánu, severním Atlantiku, severním Pacifiku, jižním Atlantiku a jižním Pacifiku, odhalila rovněž studie, která byla zveřejněna ve vědeckém časopise PLOS ONE. Velké množství tohoto odpadu bylo objeveno i na dalších místech, například v Bengálském zálivu, Jihočínském moři, Barentsově moři a v Severním ledovém oceánu.
Malé částice polykají živočichové
Podle britského odborníka Davida Morritta se španělští vědci zaměřili zejména na ty nejmenší a nejjemnější částice, takzvané mikroplasty, které nepřesahují délku pět milimetrů. Zjistili, že do této kategorie spadá více než 80 procent plastového odpadu, který se nachází ve Středozemním moři.
„Tyto velmi malé plastové částice jsou často spolknuty mořskými živočichy a různé chemické látky se tak mohou uvolňovat do jejich střev,” uvedl Morritt. Plast se podle něj v životním prostředí nerozkládá, a proto je potřeba mnohem více přemýšlet nad tím, jak s ním nakládat, jak ho recyklovat a snížit jeho používání.
Středozemní moře zaujímá jen méně než jedno procento celosvětových oceánů, nicméně v něm žije až 18 procent všech mořských druhů. Je využíváno pro turismus a rybaření a je rovněž důležitým zdrojem příjmu pro okolní země.