Článek
Útoky na Charkov obstarávají jednotky postavené z jádra západního a centrálního vojenského okruhu. Vojáky z těchto jednotek zaznamenal ukrajinský generální štáb na vnější části Charkova a hranicích s nedalekým ruským městem Kursk. Operace těchto jednotek jsou podle ISW často zoufalé, což reflektuje jejich méně časté nasazování.
Osu Izjum–Slovjansk tvoří zřejmě jádro východního vojenského okruhu společně s dobrovolníky. ISW ale upozorňuje, že tento směr bojů nejspíš pro Rusko přestal být tak důležitý, a to na úkor bránění dobytých území na jihu Ukrajiny. Zejména pak v Záporožské a Chersonské oblasti.
Ukrajinci věří ve vítězství
Osu Siversk–Lysyčansk vedou podle informací ISW jednotky centrálního vojenského okruhu s pomocí separatistů z Doněcku a Luhansku. Jednotky pravděpodobně obnovily svou aktivitu ke konci července po „operační pauze“.
Generálplukovník Alexandr Lapin navštívil Lysyčansk 8. srpna a zřejmě jednotkám nařídil opětovné zahájení ofenzivy směrem na Siversk. Ruské ministerstvo obrany Lapina identifikovalo jako odpovědného za zajištění Lysyčansku 3. července, a generálplukovník tak zřejmě pokračuje ve velení jednotek v oblasti.
Preferované zisky
Informace z bojiště naznačují, že Moskva v tuto chvíli preferuje zisk území u ukrajinského Bachmutu. Tam by měla operovat především Vagnerova skupina s pomocí separatistů z Luhansku a také s menší podporou jednotek západního vojenského okruhu. Tyto jednotky se mají podílet na nedávných úspěších v této oblasti.
Rusové opět stříleli u jaderné elektrárny
Různé ruské a ukrajinské zdroje se shodují na tom, že se vagnerovci podíleli na dobytí Pokrovského na jihu Bachmutu, Klynového, Novoluhanského i Vuhlehirské tepelné elektrárny.
Vagnerovci mají údajně velitelství v Popasné, asi 40 km severovýchodně od Bachmutu. Toto strategické umístění umožňuje žoldnéřům koordinovat různé ofenzivní operace v severovýchodní části Doněcké oblasti.
Ruské i ukrajinské zdroje nicméně uvádějí, že 14. srpna bylo velitelství zničeno. Úder tak může mít dopad na schopnosti velení a řízení skupiny v oblasti Bachmutu.
Osu Avdijivka–Doněck řídí separatisté ze samozvané Doněcké lidové republiky, kteří se v oblasti pohybují už od roku 2014. Na jihu Ukrajiny jsou pak ruské jednotky promíchané a více diverzifikované než v jiných oblastech. Důvodem je pravděpodobně snaha soustředit se na obranu dobytého území než jakékoli jiné snahy o postup.