Článek
Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Toto zatýkání a věznění bylo podle verdiktu nepřiměřené i neopodstatněné vzhledem k pokojnému charakteru demonstrací, představovalo porušení Navalného práva na svobodu, na svobodu shromažďování a na spravedlivý proces.
Ruské soudy totiž odmítaly veškeré Navalného námitky a odsuzovaly jej výhradě na základě svědectví samých policistů, že se opozičník provinil neuposlechnutím jejich příkazů. Cílem podle soudu bylo odstrašit ostatní občany od účasti na protestech.
Navalnyj je v současnosti v Rusku opět souzen. Opakovaný proces v Kirově podle samého opozičníka opět směřuje k jeho odsouzení. Soudce totiž opět odmítl povolat svědky obhajoby, ani ji nedovolil předložit důkazy vyvracející obvinění z údajných zpronevěr.
Kandidatura v prezidentských volbách
Alexej Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry již podruhé. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.
Podle ruských zákonů by i podmínečné odsouzení znamenalo vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. Za jasného favorita je pokládán nynější prezident Vladimir Putin, i když dosud neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Sám Navalnyj ohlásil svou kandidaturu již koncem loňského roku.