Článek
Podle žalobců šlo o protislužbu za sponzorské dary pro jistý spolek blízký FPÖ. Vídeňský soud ale dospěl k závěru, že vinu Stracheho se nepodařilo jednoznačně prokázat.
Předsedkyně poroty míní, že Siegfried Stieglitz, majitel realitní firmy, jenž v případu také čelil obžalobě, sice „nehezky“ intervenoval za své jmenování do vedení Asfinagu, avšak že není jisté, zda Strache o zmíněném daru věděl.
Také Stieglitze soud zprostil viny. Jak Strache, tak podnikatel vinu od počátku odmítali. Verdikt o zproštění viny zatím není pravomocný. Státní zástupkyně na úvod projednávání řekla, že se „nejednalo o pouhý kavalírský delikt“.
Bývalý rakouský vicekancléř dostal podmínku za korupci
V případě odsouzení hrozilo oběma obžalovaným až pětileté vězení. Stracheho právní zástupce ale ujišťoval, že jeho mandant a Stieglitz neuzavřeli žádné účelové spojenectví a že oba muže pojí dlouholeté přátelství. Argumentoval také, že poskytování sponzorských darů není trestné.
Loni dostal patnáctiměsíční podmínku
Už v loňském roce byl Strache v jiném případu odsouzen k patnáctiměsíční podmínce kvůli údajnému přijetí úplatku. Podle obžaloby Strache vyvíjel tlak na své stranické kolegy, aby umožnili schválením příslušného zákona jedné vídeňské soukromé klinice čerpat prostředky z veřejného zdravotního pojištění.
Šéf kliniky Walter Grubmüller, rovněž obžalovaný, výměnou za to poslal FPÖ v letech 2016 a 2017 dva dary v celkové výši 12 tisíc eur (295 tisíc korun).
Strache prý nechal špiclovat exmanželku za stranické peníze
Strache se ocitl pod palbou kritiky i v roce 2019, kdy média zveřejnila tehdy dva roky starou videonahrávku, na níž měl Strache při pobytu na španělském ostrově Ibiza slibovat údajné neteři ruského oligarchy pomoc s dojednáním zakázek ze státního rozpočtu výměnou za finanční pomoc před volbami. Úřady začaly věc prověřovat, v září 2020, ale prokuratura šetření zastavila.