Článek
„Slovensko nedodalo své stíhačky MiG-29 Ukrajině,“ řekla ve středu Novinkám mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Reagovala tak na informace Pentagonu, že Ukrajině byla doručena bojová letadla a součástky na opravu poškozených letadel s cílem posilnit vzdušné síly země bránící se ruské agresi.
Ukrajina dostala bojová letadla, uvedl Pentagon. Kyjev to popírá
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QK_o/CjAFcp.jpeg?fl=cro,0,0,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Pentagon odmítl upřesnit počet dodaných letadel, jejich typ a z které země byly dodány. „Ukrajinské síly mají nyní k dispozici víc stíhacích letadel než před dvěma týdny,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby s tím, že Spojené státy pomohly s přepravou některých dodatečných náhradních dílů, ale netransportovaly celé letadlo.
Kirby naznačil, že dodaná letadla jsou ruské výroby. Kyjev už několik týdnů žádá spojence o dodávky stíhaček MiG-29, které ukrajinští piloti dobře znají.
Kyjev: Dostali jsme jen díly, nic víc
Ukrajinská armáda následně odmítla, že obdržela jakákoliv letadla nebo vrtulníky, o kterých se spekulovalo nejvíce. Zásilka podle Kyjeva obsahovala jen náhradní díly.
Začátkem března se diskutovalo o přesunu stíhaček MiG-29 z Polska za pomocí USA na Ukrajinu, ale Washington tento plán odmítl s tím, že Moskva by tento krok mohla považovat za zapojení Severoatlantické aliance do konfliktu na Ukrajině.
Ať si Ukrajina vybere, jaké zbraně jí máme vyrobit, zaplatíme to, slíbil Scholz
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QO_r/CncEnf.jpeg?fl=cro,0,107,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Slovensko disponuje několika stíhačkami MiG-29, ale není jasné, kolik z nich je schopných provozu. Na letecké základně Sliač se o ně navíc starají ruští technici a slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO) to opakovaně označil za nepřijatelné.
Naď však zdůraznil, že Slovensko se nemůže vzdát svých migů, dokud nemá zabezpečenou ochranu vzdušného prostoru. Spojené státy dodají Slovensku stíhačky F-16 až v roce 2024 a do té doby by slovenský vzdušný prostor mohly hlídat stíhačky některé ze sousedních zemí. Nejpravděpodobnější je v tomto směru spolupráce Polska.