Článek
Průvod šel po třídě Esplanade des Invalides. I přes varování francouzského ministra vnitra a obav z násilí s sebou někteří z účastníků pochodu vzali také děti. Demonstranti mávali charakteristickými růžovými a modrými vlajkami. Někteří vedli osly.
Na závěr protestu propukly potyčky mezi policisty a radikálními odpůrci sňatků homosexuálů vyzbrojenými holemi v rukou. Policie chtěla jejich pochod zastavit a použila i slzný plyn. Násilnosti však nebyly tak prudké jako při předchozích demonstracích, přesto bylo zatčeno 96 lidí. Úřady do ulic poslaly celkem 4500 policistů.
Akci provázelo napětí také kvůli úterní sebevraždě ultrapravicového aktivisty a esejisty Dominiqua Vennera. Zastřelil se v katedrále Notre-Dame v Paříži poté, co nechal poslední vzkaz na internetovém blogu. Agituje v něm proti imigrantům a "odpornému" zákonu legalizujícímu sňatky homosexuálů.
Politický ráz protestu
Krajně pravicoví demonstranti také vyvěsili transparent na sídlo vládnoucí Socialistické strany, na kterém vyzvali současného prezidenta Françoise Hollandea k odchodu.
Protesty tak podle agentur upozorňují na nespokojenost s prezidentem. V čele jednoho průvodu šel šéf konzervativní opoziční strany UMP Jean-Francois Cope. Poslanec za UMP Jacques Myard uvedl, že zákon umožňující sňatky lidí stejného pohlaví byl prosazen silou. Pokud prý jeho strana ve volbách zvítězí, zruší ho.
V průvodu kráčela i šéfka ultrapravicové opozice Marine Le Penová.
Podle průzkumu ale více než polovina Francouzů podporuje zákon, který umožňuje sňatky lidí stejného pohlaví. Více než 70 procent se jich pak domnívá, že demonstrace by měly skončit. Protestující doufají, že i když se jim nepodařilo zákon zablokovat, podaří se jim prostřednictvím demonstrací alespoň zastavit nebo zpomalit přijetí dalších zákonů, které mají umožnit párům stejného pohlaví asistovanou reprodukci nebo adopce.