Článek
V dokumentu Bělehrad uznává jurisdikci OSN v Kosovu. Uvádí ale, že policii, soudy a celní službu na 15 procentech území Kosova, kde Srbové představují většinu, mohou kontrolovat jedině Srbové, a nikoli kosovští Albánci.
"Srbští policejní důstojníci se zodpovídají místním srbským úřadům a pracují pod velením policie OSN v Kosovu," uvádí se v dokumentu. Doposud byli součástí policie OSN srbští i albánští důstojníci.
Analytikové tvrdí, že Bělehrad se snaží převzít politickou a administrativní kontrolu nad většinou severního území Kosova, kde Srbové představují většinu.
Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžić řekl, že návrh může být základem pro funkční rozdělení provincie mezi kosovské Albánce a Srby. Kosovští Albánci, kteří vyhlásili nezávislost na Bělehradu 17. února, podobné návrhy odmítají.
Kosovo
Dosud oficiálně Autonomní provincie Kosovo a Metohije bylo provinční oblastí Srbské republiky, na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN z června 1999 pod správou OSN.
Rozloha 10 908 km2 je srovnatelná s rozlohou Středočeského kraje. Z 2,1 miliónu obyvatel je 92 procent Albánců (převážně muslimové) a 5,3 procenta Srbové (převážně pravoslavní).
Správní střediskem je Priština s více než půl miliónem obyvatel. Za úřední řeč platí srbština a albánština. Oficiální měnou je od ledna 2002 euro.
O Kosovu čtěte:Kosovo vyhlásilo nezávislost Po Kosovu mluví o nezávislosti i Palestinci či část MoldavanůDienstbier: Praha by neměla uznat KosovoRusko kvůli Kosovu hrozí návratem k politice sílySrbové zaútočili na americké velvyslanectví v Bělehradě Schwarzenberg: Kosovo chci uznat 2. dubnaUSA uznaly samostatné Kosovo, mocnosti EU se přidávajíPrvní sousedé Srbska uznali KosovoNásilnosti v Mitrovici si vyžádaly první oběť