Článek
„Pokud někdo nechce být doma, může jít do státní karantény,“ dodal Krajčí. Osmý den karantény pak musí každý na test, a pokud bude negativní, může karanténu opustit.
Ministr zdravotnictví nicméně doporučil Slovákům, aby do zahraničí raději vůbec necestovali. „Na hranicích budou kontroly a před příjezdem na Slovensko bude muset cestující vyplnit formulář v aplikaci eHranice. Toto opatření bude platit do konce února,“ řekl Krajčí.
Výjimky pro pendlery
Pro pendlery budou platit výjimky, které budou upřesněny ve vyhlášce hlavního hygienika. Předběžně je jasné, že pendleři budou muset mít k překročení hranice negativní test ne starší sedmi dní a potvrzení o výkonu práce v zahraničí.
Loni zemřelo na Slovensku nejvíce lidí od druhé světové války
Krajčí upozornil, že na Slovensku momentálně převládá britská mutace, ale jihoafrická varianta má potenciál dominovat a opětovně nakazit už očkované.
Podle zatím neoficiálních informací se mohla v Nitře objevit jihoafrická mutace covid-19. „Několik dní tu máme pacienta, který byl v Africe a má těžkou formu koronaviru. Máme obavy,“ řekl v úterý nejmenovaný zdroj z nitranské nemocnice webu sme.sk.
V Nitře zkoumají covidového pacienta. Panují obavy z jihoafrické mutace
Nemocnice zdravotní stav pacienta nekomentovala. „Diagnostika uvedeného pacienta, který je momentálně hospitalizovaný na infekční klinice, stále pokračuje. V současnosti se nedokážeme vyjádřit k typu covidové infekce,“ uvedla mluvčí nemocnice Tatiana Kubinec.
Na Slovensku za uplynulý den zaznamenali 3179 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a země hlásí 120 úmrtí. V nemocnicích je 3509 pacientů s potvrzeným covid-19, z toho 284 na JIP a 321 na plicní ventilaci. Celkově bylo v zemi dosud pozitivně testovaných 268 986 lidí a od začátku pandemie na Slovensku zemřelo 5502 lidí.