Článek
Po šestileté přestávce vyhlásilo Slovensko čtvrté kolo zbraňové amnestie. Odevzdané zbraně a střelivo postupně prověřují balistici kriminalistického a expertizního ústavu policejního sboru.
„Zatím nebyla identifikovaná žádná zbraň, která by byla v minulosti použita při trestné činnosti,“ uvedla Marta Fabianová z tiskového odboru kanceláře slovenského ministra vnitra.
Plynové pistole je nově nutné registrovat
Občané mají možnost dát si odevzdanou zbraň oficiálně zaevidovat, pokud s ní nebyl spáchaný trestný čin a občan splňuje podmínky pro držení a nošení zbraně.
„Popřípadě mohou převést vlastnictví na jinou osobu, která podmínky splňuje. Pokud tak neučiní, zbraň se stane vlastnictvím státu. Stejný postup je i u střeliva,“ vysvětlila mluvčí. V předchozích třech zbraňových amnestiích si občané dali většinu zbraní legalizovat.
Slovák v rámci zbraňové amnestie přinesl na policii vzácnou pušku za milióny
Nejvíc zbraní bylo odevzdaných v Bratislavském kraji (311) a Trnavském kraji (288). Nejvíc kusů střeliva bylo odevzdaných rovněž v Bratislavském kraji (13 869) a Trenčínském kraji (12 158).
Na Slovensku bylo koncem loňského roku téměř 150 tisíc držitelů zbrojního průkazu, kteří vlastní přes 375 tisíc různých zbraní.
V rámci zbraňové amnestie Slováci odevzdali:
- 27 % pistolí, 24 % kulovnic, 12 % malorážek, 11 % brokovnic, 6 % revolverů a 2,6 % kulometů.
- Mezi nejvzácnější patřila lovecká brokovnice Lancaster z druhé poloviny 19. století.
- Jeden občan odevzdal v březnu 34 kusů zbraní. Byl mezi nimi například německý samopal Vollmer-Erma zavedený v letech 1925 až 1930, německý samopal MP35/I z meziválečného období, samočinné pušky MP43 Sturmgewehr 44 z období druhé světové války nebo pistole Parabellum Luger P.08.
- V Bratislavě odevzdal občan v únoru 4960 kusů různých nábojů.