Článek
Mezi 16. a 18. stoletím bylo kvůli čarodějnictví stíháno 3873 lidí. Z nich bylo 2600 odsouzeno a následně popraveno. Ženy byly podrobeny mučení a následně uškrceny a upáleny na hranici.
Mezi nepravosti, kvůli kterým údajné čarodějnice přišly o život, patřilo například prokletí královských lodí, přeměna v sovu nebo přivolání kocoviny.
Scotland could pardon 2,600 witches who were executed hundreds of years ago https://t.co/ModDx7Zolw pic.twitter.com/PMnNZu6AYB
— The Hill (@thehill) January 7, 2022
Teď, téměř 300 let poté, co byly zákony o čarodějnictví ve Skotsku zrušeny, by mohl tamním parlamentem projít návrh zákona, jehož cílem je očistit jména nevinných.
Právnička Claire Mitchellová z organizace Witches of Scotland (Čarodějnice ze Skotska) požaduje od vlády písemnou omluvu za všechny nespravedlivě odsouzené a zřízení pomníku.
„V období od 16. do 18. století jsme v přepočtu na počet obyvatel popravili pětkrát více lidí než jinde v Evropě, přičemž naprostou většinu z nich tvořily ženy,“ řekla Mitchellová.
Ani v Salemu tolik nešíleli
Připomíná, že v nechvalně proslulém čarodějnickém případu bylo v roce 1692 v americkém Salemu z praktikování magie obviněno 300 lidí, z čehož 19 lidí úřady tehdy popravily. „V hledání žen, které bychom mohly upálit, jsme naprosto excelovali. Byly nevinné, takže by měly být očištěny,“ apelovala právnička.
Vévodkyně Kate slaví 40. narozeniny s novými portréty, popřála jí i královna
Podporu zákona vyjádřila nedávno skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, takže se dá očekávat, že ho parlament schválí. Podle deníku New York Post by se tak mohlo stát do nadcházejícího léta. Za svou roli v otřesném stíhání nevinných žen se hodlá formálně omluvit také Skotská církev.