Článek
„S potěšením rozesíláme poselství, že oblečení nezná pohlaví a že bychom se měli těšit svobodě projevovat se tak, jak si přejeme,“ vysvětlovala skotská škola svou netradiční výzvu v e-mailu. V instrukcích uvedla, že myslí i na pohodlí dětí, a tak nemusejí chodit v sukni s holýma nohama.
„Pod sukní je přípustné mít kalhoty nebo legíny,“ uklidňovalo vedení školy a slibovalo, že žáci, kteří sukni doma nemají, si ji budou moci ve škole vypůjčit. Negativní odezva některých na sebe nenechala dlouho čekat.
„Svoboda v hidžábu“ si vysloužila kritiku. Rada Evropy kampaň stáhla
„Pokud chce chlapec nosit do školy sukni, mělo by mu to být umožněno. Proč ale tlačit na někoho, aby nosil sukni, jinak, že bude považován za netolerantního?“ podivovala se matka jednoho z žáků na Twitteru. Další rozzlobilo, že jsou k podobným gestům zneužívány děti. „Mému synovi je pět let a tohle teď přišlo ze školy...nechte děti býti dětmi,“ napsala.
Po kritice rodičů a dotazů britských novinářů se škola bránila tím, že s nápadem přišli žáci 6. třídy, když se dozvěděli o iniciativě ve Španělsku. Sukně navíc nebyly povinné.