Článek
Podle meteorologů by měly hladiny toků dál klesat, protože nyní neprší a intenzivnější srážky se nečekají ani v nejbližší době.
Bezprostřední nebezpečí už nehrozí v srbských městech Šabac, Mitrovica a Kostolac, kde ještě v sobotu s obavami sledovali stoupající hladiny Sávy a Dunaje. Také částečně zaplavená elektrárna v Obrenovači u Bělehradu podle všeho neutrpěla vážnější škody.
V samotném městě klesla voda o metr. jeden ze svědků ale uvedl, že situace ve městě je hrozivá a prakticky přestalo existovat Evakuovaní lidé se zatím nemohou vrátit, naopak evakuace stále pokračuje. Část lidí je stále odříznutých
Klidnější situace panuje i v Bosně a Hercegovině, kde záplavy ohrožovaly celou třetinu ze zhruba 1,2 miliónu tamních obyvatel. Energetický koncern EPB uvedl, že dodávky proudu běží opět normálně. Úřady ale varovaly, že kvůli podmáčené půdě hrozí riziko sesuvů půdy.
Podle informací médií zahynulo v obou zemích v důsledku záplav nejméně 30 lidí, oficiálně potvrzených je však jen 21 obětí. Výši hmotných škod chtějí v Srbsku a Bosně spočítat do středy: už nyní se odhaduje, že jen na srbské straně povodně způsobily škody za více než miliardu eur (více než 27 miliard Kč).
Na Balkáně pomáhají záchranné týmy z řady evropských zemí včetně České republiky. Devítičlenná jednotka Hasičského záchranného sboru ČR se zapojila do akce v okolí Bělehradu, v sobotu například odčerpávala vodu z elektrárny v Lazareveci, sdělila mluvčí sboru Nicole Zaoralová. Češi mohou obětem povodní přispět i prostřednictvím veřejných sbírek, které už vyhlásily například humanitární organizace ADRA a Člověk v tísni.