Článek
Separatisté zaútočili u Slavjansku na kontrolní stanoviště ukrajinských sil podnikajících protiteroristickou operaci. Uvedl to velitel operační skupiny Vladislav Selezněv. Podle něj byli po přestřelce nalezeni dva mrtví vzbouřenci.
BEZ KOMENTÁŘE: Nad doněckým letištěm stoupá černý dýmVideo: Reuters
„Za rozbřesku 26. května bojovníci stříleli na jedno z kontrolních stanovišť v oblasti Slavjansku. Při odvetě ukrajinské síly použily střelné zbraně. Během průzkumu a prohledání oblasti kontrolního stanoviště byly nalezeni dva mrtví bojovníci.“
Selezněv dodal, že separatisté, kteří podle něj terorizují místní obyvatelstvo, jsou pod tlakem ukrajinských vojáků a pokoušejí se uniknout z míst, kde probíhá protiteroristická operace.
Útok na letiště
Letecký provoz na doněckém letišti Letišti S. S. Prokofjeva byl přerušen v sedm ráno.
„Do areálu letiště ve tři v noci přijelo několik desítek ozbrojených představitelů Doněcké lidové republiky s požadavkem odchodu ukrajinských sil ochraňujících vnitřní perimetr letiště,“ sdělil listu Novosti Donbassa tiskový mluvčí letiště Dmytro Kosinov.
BEZ KOMENTÁŘE: Ozbrojení separatisté uzavřeli letiště v DoněckuVideo: Reuters
Podle něj se nestřílelo a nedošlo k násilným střetům. „Letiště není pod kontrolou Doněcké lidové republiky, perimetr nebyl narušen a v bezpečnostních zónách nejsou nepovolaní lidé.“
Není to poprvé, co bylo letiště uzavřeno kvůli napjaté situaci v regionu. Naposled k tomu došlo na začátku května.
Doněcké letiště střežili ukrajinští vojáci. Právě u něj byly také zřízeny volební místnosti, kde mohli obyvatelé vybírat nového ukrajinského prezidenta, protože jinde ve městě nešlo zajistit bezpečnost voleb a ochránit volební komisaře.
Ukrajinské ministerstvo obrany současně oznámilo, že při raziích v Luhanské oblasti, které měly zabezpečit průběh voleb, zadrželi třináct separatistů. Zajistili také 12 automatů kalašnikov. Zbraně pocházely ze skladů na Krymu.
Achmetovovi obsadili rezidenci, zůstane v Kyjevě
Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov zatím zůstává v Kyjevě, oznámila jeho tisková služba. Achmetovova doněcká rezidence je od víkendu pod kontrolou povstalců, miliardář neměl ani možnost hlasovat v prvním kole prezidentských voleb.
Separatistům vadí Achmetovův příklon k prozápadní vládě v Kyjevě. Oligarcha minulý týden akce separatistů tvrdě kritizoval a prohlásil, že Ukrajině nenabízejí nic než bídu a hlad.
Separatisté žádají, aby Achmetov Doněcké lidové republice odváděl daně. Pokud tak neučiní, hrozí oligarchovi znárodněním jeho podniků. Achmetov v Donbasu vlastní velké strojírenské a hutní podniky a uhelné doly, v nichž zaměstnává na 300 000 lidí.