Článek
Patnáctiletá Alexandra Macešanuová, která byla zavražděna poté, co cestovala stopem pravděpodobně do města Caracal z nedaleké vesnice, o svém únosu 25. července ještě stihla informovat policii.
V ten den během dopoledne třikrát za sebou telefonovala na tísňovou linku 112 a žádala o pomoc. Uvedla, že ji někdo unesl, zbil a znásilnil poté, co jí nabídl svezení. Uvedla i místo, kde se to stalo, a to, že ji násilník vězní.
Když policejní šéf dostal informaci o telefonním hovoru, kde Macešanuová prosí o pomoc, nedal pokyn, aby policie hned začala dívku hledat. Místo toho kontaktoval Remuse Radoie - majitele bezpečnostní agentury, kterého rumunská média popisují jako místního mafiána. Volal mu hned desetkrát.
Zaslal mu k prověření dvě telefonní čísla a značku, a dokonce poslal zprávu, v níž ho žádal o instrukce. Radoiovo pátrání ale nikam nevedlo.
Policie se nejspíš i proto do domu pachatele dostala až za 19 hodin, to už ale byla dívka mrtvá. Na místě byly nalezeny Alexandřiny pozůstatky na dně sudu s kyselinou. K vraždě se přiznal bývalý automechanik Gheorghe Dinca.
Kromě Macešanuové měl zavraždit také 18letou Luizu Melencuovou, která byla pohřešovaná od dubna.
Případ pobouřil veřejnost a vyvolal demonstrace v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Vioriky Dancilaové a proti policii, která je podle kritiků zkorumpovaná a nekompetentní.
Kvůli kauze už přišli o funkci dva členové vlády, policejní prezident i několik místních policistů, včetně Alexeho.
Rumunský novinář a komentátor Stelian Tanase uvedl, že Rumunsko na místní úrovni ovládají klany složené z „politiků, mafiánů a žalobců, které využívají zdroje ve svůj prospěch a v neprospěch obyčejných obyvatel”.
„Rumuni nevěří policii (...) Mafiáni mají podíl na zakázkách na lokální úrovni, ovládají instituce a lidi, včetně šéfů policie (...) a zkorumpovaných politiků,” uvedl Tanase. Dodal, že situace v chudém regionu kolem Caracalu není v Rumunsku žádnou výjimkou.