Článek
Za povzbudivé označil Stoltenberg zprávy o pokroku v některých částech východní Ukrajiny, kde se v oblasti města Zolote před několika dny začaly stahovat jednotky ukrajinské armády od sil proruských separatistů. Část dobrovolníků se však proti tomuto kroku ohradila a pokusila se vzepřít prezidentovi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před začátkem schůzky se Stoltenbergem oznámil, že pokud bude dodržováno příměří, začnou se 4. listopadu odpoutávat znepřátelené síly i v oblasti obce Petrivske.
Další odsun sil Ukrajinců a povstalců na Donbasu začal
Stažení vojáků obou stran je považováno za poslední překážku mírových jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, označovaných jako normandský formát. Cílem rozhovorů je konflikt na východě Ukrajiny ukončit. Dosud si vyžádal více než 13 tisíc lidských životů. Ukrajinská armáda bojuje proti Ruskem podporovaným separatistům v Luhanské a sousední Doněcké oblasti od jara 2014.
Prohlédl lodě
Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu najevo, že je pro konání summitu v normandském formátu o východní Ukrajině. Je ale podle něho potřeba s ním počkat do chvíle, až bude stažení vojáků i zbraní dokončeno, připomněla agentura AP.
Šéf NATO přijel do Kyjeva na jednání komise NATO a Ukrajiny. Dorazil tam z ukrajinského přístavu Oděsa, kde navštívil čtyři lodě Severoatlantické aliance, které hlídkují v Černém moři. Jde o plavidla patřící Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku.
Zelenskyj řekl, že Ukrajina chce v rámci „obnovení stability a bezpečnosti” v černomořské oblasti spolupracovat s NATO, uvedla agentura TASS.