Článek
Savčenková byla shledána vinnou z vražd ruských novinářů Igora Korněljuka a Antona Vološina a také z pokusu o vraždu nevinných civilistů a z nezákonného překročení hranic Ruské federace. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Obžaloba žádala 23 let. Maximální trest pro ženy za trestné činy, jichž se Savčenková podle obžaloby dopustila, činí 25 let.
Savčenková uvedla, že trest nepřijímá, ale odvolávat se nebude. Ještě před verdiktem uvedla, že míní obnovit suchou hladovku, kterou držela už na konci procesu.
Ukrajina nabídla výměnu za zajatce
Po vynesení rozsudku ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl Moskvě vyměnit Savčenkovou za dva ruské vojáky, které Ukrajinci zajali na východě země. Oznámily to agentury AFP a TASS.
„Jsem připraven předat Rusku dva ruské vojáky zadržené na našem území kvůli účastni na ozbrojené agresi proti Ukrajině. Soudní proces s nimi se nachází v závěrečné fázi. Jakmile skončí, jsem připraven zabezpečit jejich cestu do Ruské federace,” uvedl ukrajinský prezident.
Nyní ruské vojáky Jevgenije Jerofejeva a Aleksandra Aleksandrova soudí v Kyjevě. Ukrajina výměnu nabízela již dříve, ale Rusko ji odmítalo s tím, že nejprve musí skončit soud se Savčenkovou, a až poté je možné ji vyměnit.
V úterý soudce vyloučil, že by se na Savčenkovou vztahovala imunita, přestože jako poslankyně je členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) . Ta jí sice imunitu udělila, ale až po činu, jehož se podle soudu dopustila. Navíc se vztahuje pouze na činnosti poslance. „Imunita, na kterou spoléhala Savčenková jako členka PACE, se týká plnění jejích povinností vyplývajících z funkce,” řekl soudce.
Soudce Stěpaněnko řekl, že Nadija je banderovka, což vyvolalo smích v části ukrajinské delegace. Poté soudce uvedl: „Kdo se baví, může odejít.“
Souzená pilotka na to reagovala slovy. „Já se bavím.“
Banderovci |
---|
Banderovci, nazývaní podle svého vůdce Stepana Bandery, byli ukrajinští nacionalisté bojující za nezávislou Ukrajinu proti Polákům i Sovětům. V době Velké vlastenecké války spolupracovali s nacisty. Po druhé světové válce se pokoušeli probít na Západ, přičemž při přechodu přes Slovensko zabíjeli i nevinné civilisty. |
Dopoledne po patnáctiminutové pauze soudce nedovolil vrátit se dovnitř části ukrajinské delegace. Uvedl to ukrajinský vyslanec prezidenta Svjatoslav Ceholko: „Polovinu ukrajinské delegace nepustili do soudní síně, manipulativně zvětšili počet jiných osob v místnosti a do sálu přivedli dalšího samopalníka.“