Článek
Sarkozy je až dosud jediný vedoucí představitel západní země, který ruskému prezidentovi k vítězství ve volbách blahopřál, napsala agentura AFP. Podle Kremlu ale blahopřál Putinovi v úterý rovněž italský premiér Romano Prodi.
„Romano Prodi blahopřál Vladimiru Putinovi k úspěšnému průběhu parlamentních voleb,“ uvedl Kreml v komuniké s tím, že oba politici spolu telefonicky hovořili. Přitom Prodi v pondělí vyzval Rusko, aby situaci kolem voleb vyjasnilo, aby se mezinárodní společenství uklidnilo.
Po dvou dnech váhání, jaké formulace zvolit, portugalské předsednictví EU vydalo v úterý prohlášení, které agentura Reuters označila za mírné pokárání. Uvádí se v něm, že Evropská unie vyjadřuje politování nad tím, že se vyskytlo hodně informací a obvinění o restrikcích vůči ruským médiím, opozičním stranám i nevládním organizacím v předvolební kampani i v samotný volební den. Některé členské země EU v čele s Německem a Polskem volby odsoudily, protože nebyly ani svobodné ani demokratické.
Paříž a Alžír by měly analyzovat koloniální nadvládu
Francouzský prezident v úterý rovněž odsoudil koloniální systém jako v zásadě nespravedlivý a odporující základním hodnotám Francouzské republiky - volnosti, rovnosti a bratrství. Sarkozy to řekl při své třídenní návštěvě Alžíru.
„Nadešel čas, aby alžírští a francouzští historici společně popsali tuto špatnou stránku našich dějin a příští generace tak měly společný pohled na minulost,“ řekl.