Článek
Tým výzkumníků z Evropské jižní observatoře a NASA vedl Belgičan Michaël Gillon, odborník z Univerzity v Lutychu. Chladnou trpasličí hvězdu pojmenovali podle špičkového belgického robotického dalekohledu Trappist, jejž mají k dispozici v chilské observatoři. Jenže jak známo, jedním z proslulých symbolů belgické pivní kultury, nově zapsané na seznam nehmotného dědictví UNESCO, jsou právě speciální piva, vařená v klášterech pod dohledem trapistických mnichů.
A tak Belgičané na sociálních sítích začali vtipkovat, že díky mocné síle tohoto zlatavého moku vidí hvězdy a že ne ve víně, ale v pivu pravdu najdeš. Třeba o tom, zda jsme v celičkém vesmíru sami. „Sedm planet podobných Zemi kolem hvězdy Trappist-1. I já jsem po sedmi trapistech viděl hvězdy,“ svěřil se s osobní zkušeností jeden diskutující.
„Pokud by hledali jména pro jednotlivé planety, navrhuji následovná: Westmalle, La Trappe a Chimay,“ napsal další, čímž vyjmenoval známé názvy piv.
Mimochodem, trapistických klášterů bylo původně sedm, z toho šest se nacházelo v dnešní Belgii. V současné době jich po celém světě napočítáme jedenáct.