Článek
Čas ani trasa operačního letu tupolevů, kterým se pro jejich velikost a barvu přezdívá bílé labutě, evidentně nebyly vybrány náhodou.
Ruské letectvo vycenilo zuby v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin přicestoval do Teheránu, aby jednal se svým tamním protějškem Ebráhím Raísím a tureckým prezidentem Recepem Erdoganem.
Časy se mění. Putin si musel na Erdogana potupně počkat
Ke břehům Švédska a Finska se ruské strategické bombardéry vydaly patrně proto, že se obě dosud vojensky neutrální severské země nedávno rozhodly požádat o přijetí do Severoatlantické aliance. Putin na to reagoval prohlášením, že samotný vstup Švédska a Finska Rusy nijak nezneklidňuje, ale v případě, že Aliance začne na jejich území rozmisťovat strategické zbraňové systémy, začne to považovat za hrozbu.
„Pokud jde o expanzi Severoatlantické aliance, ano, je to problém, který je podle mého názoru vytvořen zcela uměle v zahraničněpolitických zájmech Spojených států. Rusko nemá s těmito státy (Švédsko a Finsko) žádné problémy, a proto v tomto smyslu expanze NATO do těchto zemí nepředstavuje hrozbu. Ale rozšíření vojenské infrastruktury v tomto regionu jistě vyvolá naši reakci,“ řekl Putin v červnu.
Rusko zrcadlově odpoví na nasazení jednotek NATO do Finska a Švédska, řekl Putin
Ruské ministerstvo obrany sedmihodinový průlet bojové formace nad Barentsovým mořem komentovalo pouze strohým prohlášením, že jsou veškeré operační lety plánovány a prováděny v souladu s mezinárodními pravidly a úmluvami. K narušení vzdušného prostoru Švédska ani Finska nedošlo.
Tu-160 je nejmodernější strategický bombardér ruského letectva. Jedná se o nejtěžší a největší bombardovací letoun s rychlostí nad 2 Machy na světě. Jako jeho maximální rychlost je udáváno 2220 kilometrů v hodině. Bojový rádius činí 2 až 7,5 tisíce kilometrů, podle rychlosti letu.