Článek
Vyhledat místa dopadu meteoritů se v pátek vydalo osm letadel ruského ministerstva pro mimořádné události. Na zemi bylo do pátracích akcí zapojeno podle ruských úřadů 20 000 lidí a 4000 pátracích vozidel. Jejich snaha byla nakonec úspěšná - kráter byl nalezen u jezera Čebarkul. Zvýšenou radiaci tam přístroje nezaznamenaly.
Vyhledávání úlomků meteoritu podle ruských médií přerušila tma, ale po rozednění v něm pátrací týmy budou pokračovat. Úlomky už údajně byly nalezeny nejen v okolí jezera Čebarkul, ale i u města Zlatoust, které leží asi 50 kilometrů západně od místa dopadu hlavního meteoritu. Ruská Akademie věd se domnívá, že meteorit před vstupem do atmosféry vážil deset tun a letěl rychlostí asi 20 kilometrů za sekundu. Rozpadl se asi ve výšce 30 až 50 kilometrů. [celá zpráva]
V nemocnicích zůstává přes 40 lidí
Podle agentury Interfax zůstalo po ošetření v nemocnicích 43 lidí, jejichž stav lékaři považují za vážnější. Ve městě Kopejsku leží na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu dva lidé, na které dopadly celé okenní rámy vyražené tlakovou vlnou.
Škody způsobené meteorickým deštěm v Rusku jsou podle upřesnění místních úřadů velmi rozsáhlé - poškozeno bylo kolem 3000 obytných domů, 34 nemocnic a přes 360 škol. Agentura ITAR-TASS spočítala, že tlaková vlna vytloukla 100 000 čtverečních metrů okenních skel. Vážnější škody na budovách ale nebyly zjištěny, úkaz se obešel i bez smrtelných zranění.
Déšť meteoritů byl zaznamenán kromě Čeljabinské i v Kurganské a Ťumenské oblasti, v Baškortostánu a na severu Kazachstánu. Po dopadu meteoritu se domy otřásaly a okenní tabulky praskaly i ve městech Satka, Korkino a Kopejsk, vzdálených od místa dopadu u Čebarkulu asi 80-120 kilometrů.
Ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti Polina Zacharovová uvedla, že na zem dopadlo "samostatné těleso, jehož váha byla zhruba kilogram". "Pád meteoritu vyvolal tlakovou vlnu, která rozbila okna. V takovém případě ve výšce pět až 20 kilometrů dochází k explozi, která vysílá jasné světlo," řekla Zacharovová.
Žena českého hokejisty: "Tohle už nikdy!"
Jako zajímavý zážitek, který by už víckrát nechtěla zažít, popsala pád meteoritu Iva Bulisová, manželka českého hokejisty Jana Bulise působícího v klubu KHL Traktor Čeljabinsk. "V Čeljabinsku se rozednívá až kolem desáté. V devět tedy byla ještě tma, najednou se venku rozsvítilo, ozvala se strašná rána a celý dům se zachvěl. Vypadalo to jako zemětřesení. Některé domy měly rozbitá okna. Nefungovala elektřina, nevěděli jsme, co se děje," řekla Bulisová.
Exploze v meteorickém roji úlomků způsobily na obloze světelné efekty, které zachytily četné kamery v kabinách vozidel. Podle agentury ITAR-TASS nebeský úkaz zaznamenali i v Kazachstánu a také ruských městech Jekatěrinburg a Ťumeň.
Tiskový odbor ruské vesmírné agentury Roskosmos uvedl, že předvídat pád meteoritu je nemožné. Podle Roskosmosu jejich přístroje meteorit nezaznamenaly a neobjevil se ani na radarech jiných renomovaných pozorovatelů vesmíru. To potvrdil Novinkám i astronom Martin Fuchs ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. [celá zpráva]
Ruská policie v souvislosti s přírodním úkazem na Urale vyhlásila poplach a spustila krizový plán na ochranu důležité infrastruktury. Evakuovány byly některé kanceláře. Úřady vyzvaly rodiče, aby vyzvedli děti ze škol a aby se uchýlili do svých domovů. Systém včasného varování občanů rozeslal obyvatelům textové zprávy do mobilních telefonů. Podle svědků ale mobilní telefony nefungovaly, místní úřady to přičítají přetížené síti; lidé totiž začali horečnatě telefonovat. Pevné linky fungovaly spolehlivě.
Událost, která v oblasti způsobila paniku, podle odborníků nemá nic společného s průletem planetky kolem Země, jenž se očekává na dnešní večer SEČ. "Dnešní dopad meteoritu na Urale nemůže mít žádnou souvislost s těsným průletem planetky 2012 DA14 kolem Země. Meteorit měl totiž rozdílnou dráhu letu. Jde tedy o naprostou náhodu, byť je to samozřejmě zajímavé," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Planetka o váze 400 000 tun se dnes podle astronomů bude nejblíže Zemi pohybovat asi 28 000 kilometrů vysoko, a nepředstavuje tak nebezpečí.