Článek
Rusko podle zprávy využívá miny především v okolí Doněcku a Kramatorsku. Ministerstvo upozorňuje na fakt, že PFM-1 mají potenciál způsobit rozsáhlé ztráty nejen v řadách ukrajinské armády, ale i mezi civilním obyvatelstvem.
PFM-1 se staly kontroverzními především během sovětské války v Afghánistánu, kde si vyžádaly velké množství obětí mezi dětmi. Svým tvarem i barvou totiž připomínaly dětské hračky.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 8 August 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) August 8, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/4z656hQiML
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/RJWkdgIoSB
Protipěchotní mina PFM má dvě varianty: PFM-1 a PFM-1S. Jejich jediným rozdílem je, že druhá varianta má samolikvidační mechanismus, který se aktivuje v časovém rámci od 1 do 40 hodin, a to v závilslosti na povětrnostních podmínkách. PFM-1S zároveň nelze pokládat ručně.
Rusko udržuje další vojáky u hranic s Ukrajinou, na frontě tvrdé střety
Jakmile jsou miny odjištěny, nelze je deaktivovat. Ničeny jsou nejčastěji na místě pomocí odpálení menší nálože vedle miny.
Britské ministerstvo navíc upozorňuje, že je vysoce pravděpodobné, že zásoby min ze sovětské éry, které Rusko na Ukrajině začalo využívat, jsou vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné. „To představuje hrozbu jak pro místní obyvatelstvo, tak pro odminovací operace,” uvádí ministerstvo.