Článek
Chinštejn na síti Telegram napsal, jak by toho chtěl dosáhnout: „Já bych ještě rozšířil důvody pro odebrání ruského občanství. A to tak, aby bylo možné je odebrat i těm, kdo je získali narozením. Kolikrát posloucháš vyjádření našich opozičníků a říkáš si: k čemu je vám ruský pas, když nenávidíte svou zemi a svůj lid?” Oficiálně však tuto ideu nepředložil.
Poslanec se vyjádřil v souvislosti s návrhem zákona, který zákonodárcům předložil prezident Vladimir Putin. Předloha pozměňuje kritéria pro získání a odnětí ruského občanství. Návrh počítá s možností, že osoba, která ruské občanství získala, o něj může přijít kvůli těžkým zločinům, ovšem až po souhlasu prezidenta, poznamenal list Kommersant na svém webu.
Moskevský soud nařídil rozpuštění Lidskoprávního centra Memorial
Návrh také počítá s tím, že by prezident Ruské federace rozhodoval o zbavení ruského občanství dětí v péči cizích občanů nebo osvojených.
Současně by nový zákon měl umožnit lidem do pěti lety od získání plnoletosti opět nabýt ruské občanství, pokud jim bylo zrušeno z podnětu rodičů nebo adoptivních rodičů. Toto zjednodušené znovunabytí občanství by jako jediné nepodléhalo schválení hlavy státu.
Soud v Rusku nařídil rozpustit organizaci Mezinárodní Memorial
V poměrně nedávné minulosti Sovětský svaz zbavoval občanství odpůrce komunistického režimu. O sovětské občanství tak přišel třeba v roce 1974 spisovatel Alexandr Solženicyn, kterého sovětské úřady následně vyhostily do Německa. Občanství mu bylo vráceno v roce 1990, do Ruska se vrátil v roce 1994.