Článek
„Ruské záběry bezpilotních letounů Orlan-10 údajně zachycují termobarické útoky na ukrajinské pozice,“ tweetoval Lee. Tyto zbraně jsou mnohem ničivější než konvenční výbušniny.
Russian Orlan-10 UAV footage reportedly of TOS-1A thermobaric MLRS strikes on Ukrainian positions. https://t.co/k24TWVaDIzhttps://t.co/AdjlkxVvLG pic.twitter.com/SANGodXugp
— Rob Lee (@RALee85) May 16, 2022
Termobarická munice je dvoufázová. Ničivá síla je dána uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu. Když se aerosol uvolní, nálož druhá nálož „mrak“ zapálí. Energie je větší než u klasických výbušnin.
Američané otestovali hypersonickou zbraň
U velkých tramobarických bomb ničí nejen tlaková vlna z exploze, ale také následný podtlak, který vznikne po spálení kyslíku. V tomto podtlaku, který se v blízkosti výbuchu vytvoří, se lidská těla doslova vypaří. Termobarické bomby také vysávají vzduch z budov a způsobují jejich zřícení.
Jejich použití není podle mezinárodního práva zakázáno.
Termobarické zbraně má ve svém výzbroji nejen Rusko, ale i Spojené státy. Ty ji použily například v roce 2017, když ji shodily v horách Afghánistánu. Vybuchla šest metrů nad zemí a zůstal po ní kráter o průměru tři sta metrů.
Termobarickou munici má ve výzbroji i česká armáda, termobarické nálože pro protitankové granátomety vyrábí i Explosia.