Článek
Elektrárna se bude v nadcházejících týdnech plavit přes Baltské a Norské moře do přístavu v Murmansku. „Tam se do jejích dvou jaderných reaktorů zaveze palivo,“ uvedl Pavel Ipatov z firmy Rosenergoatom.
Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov, nazvaná po ruském vědci z 18. století, je 144 metrů dlouhá a 30 metrů široká. Má dva jaderné reaktory, každý z nich má mít výkon 35 megawattů. Cílem Akademika Lomonosova je přístav Pevek. Tam by měl dorazit příští rok v létě. Pohybuje se totiž průměrnou rychlostí kolem sedmi kilometrů za hodinu.
Na Dálném východě bude městu dodávat energii od příštího léta.
„Je to významný mezník pro celosvětový jaderný průmysl. Plovoucí jaderné elektrárny umožní dodávat elektřinu a teplo do těch nejodlehlejších oblastí světa," uvedl manažer firmy Rosatom Vitalij Trutněv. Zdůraznil, že jaderná elektrárna Akademik Lomonosov bude disponovat moderními bezpečnostními systémy.
Ochránci životního prostředí tvrdí, že jde o velmi riskantní projekt. Označují ho za "plovoucí Černobyl" (podle jaderné elektrárny na Ukrajině, v níž se v roce 1986 stala vážná havárie).
Akademik Lomonosov je první plovoucí elektrárna na světě vyrobená ke komerčnímu využití. Podobnou elektrárnu začala stavět koncem roku 2016 Čína, která počítá s nasazením do provozu v roce 2020.
Jako plovoucí jadernou elektrárnu využívala americká armáda v letech 1968 až 1975 v Panamském průplavu dopravní loď Sturgis s reaktorem o výkonu deseti megawattů na palubě.