Článek
Zdroje deníku tvrdí, že se v návrhu dokumentu neobjevuje ani jeden ze tří původních požadavků Ruska vůči Ukrajině, tedy denacifikace, demilitarizace a právní ochrana ruského jazyka na Ukrajině.
Ústupky na straně Ruska přišly podle Financial Times poté, co se měsíční pozemní ofenzíva z velké části zastavila kvůli urputnému vojenskému odporu Ukrajiny, který Rusové neočekávali, a také nedostatkům v ruském vojenském vedení invaze.
Vyřiď Zelenskému, že je zničím, vzkázal Putin Abramovičovi
Ukrajina a její západní podporovatelé však zůstávají skeptičtí. Obávají se, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl rozhovory využít jako kouřovou clonu, aby obnovil vyčerpané síly a naplánoval novou ofenzívu, píše Financial Times.
Ukrajinský poslanec David Arakhamia, který je členem vyjednávacího týmu, Financial Times řekl, že strany byly blízko k dohodě o bezpečnostních zárukách a ukrajinské nabídce EU, ale naléhal na opatrnost ohledně vyhlídek na průlom. „Všechny problémy byly na stole od začátku jednání, ale mnoho jich je nevyřešených,“ řekl Arakhamia.
Abramoviče měli v Kyjevě otrávit
Vyjednavači se v úterý scházejí v Istanbulu ke čtvrtému kolu mírových rozhovorů, obě strany však předem vyjádřily skepsi ohledně vyhlídek na průlom. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dal najevo, že se na závěr istanbulských jednání nedá očekávat oznámení o schůzce prezidentů obou zemí, Vladimira Putina a Zelenského. Na pořadu rozhovorů nemá podle něj být ani případná výměna zajatců.