Článek
„Jsou to čerstvě uřezané květiny z Nizozemska napadené třásněnkou západní,“ komentovala spalování inspektorka Jekatěrina Slakovová.
Mluvčí veterinárního a fytosanitárního úřadu Alexej Alexejenko prohlásil, že Nizozemsko vědělo, že květiny jsou napadené.
„Vlastním květinám nevydalo certifikáty. Dorazily s certifikáty sedmi dalších zemí EU. Musíme sami kontrolovat každou zásilku květin,” řekl. Není jasné, kolik květin z Nizozemska nechali ruští úředníci spálit. Odhadem to byly tisíce kusů.
Cerifikáty pocházejí z České republiky, Slovenska, Maďarska, Litvy a Lotyška, Polska a Bulharska, uvedla agentura Reuters.
Nizozemsku uvedlo, že tento certifikát nevydává od roku 2007 s tím, že všechny květiny exportované ze země mohou být napadené třásněnkou. V roce 1989 bylo vydáno omezení na nutnost informovat o napadení třásněnkou západní, protože se na Západě stala obecně rozšířenou a byla zavlečena do většiny zemí. V Rusku byla poprvé zjištěna v roce 1998. Loni se objevila u rajčat dovážených z Ukrajiny.
V Rusku zatím není třásněnka západní široce rozšířená, i když byla lokalizována na několika místech na západě země a v Moskvě i Belgorodu.
Třásněnka se rozšířila přes Nizozemsko
Agentura Reuters dala případ do souvislosti se špatnými vztahy mezi Ruskem a Nizozemskem kvůli sestřelení malajsijského Boeingu 777, protože nizozemští vyšetřovatelé uvedli, že stroj byl sestřelen protiletadlovou raketou.
Nizozemsko je však také jedním z největších vývozců řezaných květin. Z této země se ale dále šíří třásněnka západní. Ta se v sedmdesátých letech dostala z pacifického pobřeží USA na východ Spojených států a v roce 1983 byla zavlečena do Nizozemska.
Nizozemsko je největším dodavatelem řezaných květin na ruský trh a přes tuto evropskou zemi putují i květiny z dalších států Jižní Ameriky nebo Afriky. Rusko loni dovezlo 79 000 tun řezaných květin za 613 miliónů dolarů.
Třásněnka západní je nebezpečný škůdce. Způsobuje značné škody na květinách a zelenině na celém světě. Na květinách se živí jak larvy, tak dospělí jedinci. Škodí na většině skleníkových i pokojových květin, ale napadají také zeleninu. Především ale přenáší virová onemocnění. Pokud se objeví, je nutné je spálit.
Podle Českého rozhlasu byly po 31. srpnu na květinách dovezených z Nizozemska ve třinácti případech objeveny třásněnky a také nebezpečná bílá rez chryzantémová. Nemoci se mohou z řezaných květin šířit i na záhony.