Článek
Téměř u konce je podle Michejeva i diskuse o možné lokalizaci výroby, tedy o přenesení výroby části komponentů do Turecka. „Lokalizační program je již v konečné fázi,“ řekl, aniž by zveřejnil podrobnosti. Už v červnu Kreml oznámil, že kontrakt z roku 2017 předpokládá i částečné předání technologických postupů turecké straně.
O nové dodávce systému protiraketové obrany S-400 pro Turecko hovořil už minulých dnech ruský místopředseda vlády Jurij Borisov.
Turecko kvůli pořízení systému S-400 vypadne z programu stíhaček F-35, pohrozil Bílý dům
Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala. „Úspěšně jsme zvládli logistiku dodávky. Letěli jsme 72 lety. Všechno bylo dodáno a smlouva byla splněna v předstihu,“ uvedl šéf Rosoboronexportu. Po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní příští rok v dubnu.
Turecká vláda podepsala kontrakt na ruský protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč) v prosinci 2017. Spojené státy a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizovaly.
Do Turecka dorazila první část ruského systému protivzdušné obrany S-400
Západní experti srovnávají účinnost raket S-400 s americkým protiraketovým systémem Patriot, který Washington původně Ankaře nabízel. Jednání podle tureckých médií ztroskotalo hlavně na tom, že Pentagon odmítal přenést část výrobního procesu do Turecka.
Systém protivzdušné obrany S-400 je určen k likvidaci moderních i pokročilých prostředků vzdušného napadení, jako jsou taktické a strategické bombardéry, taktické balistické střely a balistické rakety středního dosahu, nadzvukové vzdušné cíle, ale i letadla včasné výstrahy.
S-400 je systém, který je schopen selektivně pracovat až se čtyřmi různými typy raket, které mají rozdílnou startovací hmotnost a dálkový dosah, čímž dokáže vytvořit vrstvenou obranu. Jedná se o střelu 40N6 extrémně dlouhého dosahu, 48N6 dlouhého dosahu a střelu 9M96 středního doletu. Každá ze střel má jiné schopnosti.