Článek
„Případ zůstává otevřený, podnikáme pátrání,“ prohlásil mluvčí ministerstva vnitra. Není jasné, zda policie zná totožnost čtvrté a páté členky kapely, které se účastnily únorové akce na protest proti církevním představeným a prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Soud v pátek poslal část kapely - Naděždu Tolokonnikovovou, Mariji Aljochinovou a Jekatěrinu Samucevičovou - na dva roky do vězení za výtržnictví motivované náboženskou nenávistí. [celá zpráva]
Pussy Riot vystoupily před oltářem hlavního pravoslavného chrámu s pokusem zazpívat píseň Bohorodičko, vyžeň Putina. Video z akce, během níž byly tři členky zadrženy, se pak objevilo na internetu i s celou písní. Obviněné uvedly, že se jim nelíbila výzva patriarchy Kirilla, aby lidé v březnových prezidentských volbách hlasovali pro Putina.
Soudní proces a tvrdý trest vyvolal vlnu kritiky. Jen před soudní budovou bylo v pátek zadrženo na 50 demonstrantů, včetně předáka opozice a bývalého šachového velmistra Garriho Kasparova, jenž nyní čelí obvinění, že kousl policistu, za což mu hrozí pět let vězení. [celá zpráva]
Pussy Riot před vyřčením trestu soudkyní zveřejnily novou skladbu s názvem Sbohem, Putinův režime. Píseň zazněla v pátek před soudní budovou, následně se objevila na internetu. Mimo jiné se v ní zpívá, že „země dává režimu sbohem“.
Zanechme hysterie, zní z Kremlu
Moskva v pondělí ústy šéfa diplomacie Sergeje Lavrova kritiku v souvislosti s procesem s Pussy Riot odmítla. „Můžete osobně s verdiktem souhlasit, nebo nesouhlasit, ale je nepřijatelné zasahovat do rozhodnutí soudu,“ prohlásil ministr a řekl, že kritici vedou „hysterickou kampaň“.
Nařčení, že „rozhodnutí nebylo vyneseno nezávislým soudem“, odrazil Lavrov námitkou, že prezident Vladimir Putin se vyslovoval pro mírnější trest pro rockerky.