Článek
Johnson se po jednání s Mayovou okamžitě vydal do blízkého sídla ministerstva zahraničí.
Bývalý starosta Londýna byl hlavním zastáncem kampaně konzervativců za vystoupení Británie z EU. Po referendu, které skončilo výsledkem, o který usiloval, ale oznámil, že po odstupujícím premiérovi Davidu Cameronovi, vůči němuž se vymezoval, nebude usilovat o jeho post předsedy Konzervativní strany a šéfa vlády.
Pro brexit zřídili úřad
Jako první dorazil za nově jmenovanou premiérkou Mayovou do Downing Street 10 Philip Hammond, Johnson přijel hned po něm. Následovala série oznámení a okamžitých oficiálních potvrzení nových ministrů královnou Alžbětou II.
Confirmation of @BorisJohnson as Foreign & Commonwealth Secretary ... pic.twitter.com/7A1Ys8jAYF
— Faisal Islam (@faisalislam) 13. července 2016
Jen pár minut poté, co Boris Johnson opustil Downing Street č. 10, vydal Buckinghamský palác oznámení, že královna Alžběta II. jeho jmenování ministrem zahraničí schválila.
Nejprve rezignoval dosavadní ministr financí a Cameronova pravá ruka George Osborne, následovaly další demise a nová jmenování. Následnicí Mayové v resortu vnitra se stala dosavadní ministryně pro energetiku Amber Ruddová, obranu dál povede Michael Fallon. Exministr obrany Liam Fox zase stanul v čele nově zřízeného ministerstva pro mezinárodní obchod.
David Davis, někdejší předseda konzervativců a také ministr pro evropské záležitosti, bude řídit další důležitý a nově vzniklý úřad - ministerstvo pro vyjednávání o brexitu. Davis je stejně jako Johnson euroskeptik.