Článek
Proti návrhu se vyslovilo asi 30 poslanců vládní Syrizy, premiér Alexis Tsipras hrozil, že rezignuje, pokud se to stane. S dohodou, která byla dojednána v pondělí v Bruselu, nesouhlasil například někdejší ministr financí Janis Varufakis. Pro návrh naopak hlasovaly opoziční proevropské strany.
Rozhodnout se původně mělo ještě ve středu, debata se ale protáhla a samotné rozhodování podle BBC začalo před jednou hodinou v noci.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Tsipras večer vyzval poslance, aby rozhodli zodpovědně. Po projevu si vysloužil potlesk vestoje od části poslanců.
Mnozí odpůrci dohody ale mluvili o vydírání. „Je to černý den pro evropskou demokracii,“ řekla během debaty například předsedkyně parlamentu Zoe Constantopoulová. I ona hlasovala proti návrhu.
Stejně hlasovali i komunisté a poslanci za krajně pravicový Zlatý úsvit. Pro naopak zvedla ruku asi stovka opozičních poslanců.
Nejistý je osud vlády Alexise Tsiprase, který dohodu v Bruselu dojednal, sám jí ale příliš nevěří. Řekl, že jde i o hlasování o jeho vládě. Požadoval, aby zákon podpořili poslanci jeho strany Syriza. Část z nich se přitom nechala slyšet, že se vysloví proti. [celá zpráva]
Těsně před hlasováním už Tsipras svůj požadavek nerozváděl, jen oznámil, že nebude utíkat před zodpovědností.
Vyšší daně
Návrh předpokládá, že se zvýší daň z přidané hodnoty, daň za luxus se rozšíří na více výrobků. Omezí se odchod do předčasného důchodu. Zruší se daňové úlevy pro řecké ostrovy, což by mohlo zvýšit ceny pro turisty.
Co je v návrhu |
---|
rozpočet bude v přebytku, vláda tedy musí vybrat více peněz, než utratí |
zrušení sníženého DPH pro řecké ostrovy |
Tři sazby DPH: 6 procent na léky a knihy, 13 procent na základní potraviny a energie, 23 procent pro restaurace |
zvýší se daň z příjmů z 26 na 28 procent |
zvýší se daň z luxusu z 10 na 13 procent, která se nově bude vztahovat na všechny rekreační lodě delší než pět metrů |
v plánu je rozsáhlá privatizace včetně diskutovaného prodeje přístavu Pireus, největšího osobního přístavu v Evropě |
omezí se odchod do předčasného důchodu tím, že se tyto penze budou výrazně snižovat |
postupně se sníží platy státních úředníků |
zemědělci přijdou o daňové výhody a dotace na palivo |
Země se také musí zavázat, že zřídí rozpočtovou radu a přijme systém poloautomatických výdajových škrtů, pokud se země odchýlí od stanovených cílů. Rozpočty musí být přebytkové. Počítá se s rozsáhlou privatizací.
Dohodu, která byla přijata v pondělí ráno, musí schválit ještě parlamenty zemí eurozóny. Poté se začne jednat o konkrétní podobě záchranného programu. Než se tak stane, měl by Řecku pomoci překlenovací úvěr, který půjde z mechanismu EFSM, který se přestal používat v roce 2013. Podmínkou uvolnění peněz bylo schválení reforem v Řecku. [celá zpráva]