Hlavní obsah

Putin přišel s protinávrhem, Ukrajina se bojí, že se velmoci dohodnou bez ní

Kyjev
Aktualizováno

Ukrajinští představitelé se obávají, že by na východě země mohla vzniknout oblast, kterou by země neměla de facto pod kontrolou a ovládali by ji separatisté zavázaní Moskvě. Podle západních diplomatů o to usiluje ruský prezident Vladimir Putin, který předložil německé kancléřce Angele Merkelové a francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandovi vlastní mírový plán.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin při každoroční tiskové konferenci v Moskvě

Článek

Podle ukrajinského poslance se v něm předpokládá, že politici budou jednat bez účasti Ukrajiny.

Merkelová a Hollande ve čtvrtek nečekaně přijeli na Ukrajinu s novým, zatím neveřejným plánem na příměří. Jednali o něm s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V pátek o návrhu, který vychází z minských dohod, budou jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten přišel předem s protinávrhem.

Ruský protinávrh

O Putinově protinávrhu informoval americký ministr zahraničí John Kerry na společné tiskové konferenci s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Podle Kerryho obsahuje několik návrhů, ale ještě nebyl plně prozkoumán „Četli jsme tento text jenom dneska a ukázalo se, že jde o protinávrh,“ řekl Kerry s tím, že ho od Rusů dostali i oba evropští státníci.

O podobně plánu napsal list New York Times s odvoláním na diplomatický zdroj, který si nepřál být jmenován. Podle něj se Putin snaží změnit podobu minských dohod, kdy by rozšířil Kreml svůj vliv na Ukrajině a garantoval separatistům větší, a tudíž životaschopnější území, než jaké zmiňovaly dohody. Separatisté od jejich podpisu v září získali na 500 km2 území a odmítali se stáhnout za linii příměří stanovenou v Minsku.

„Není to mírový plán,“ řekl diplomat. „Je to plán vytvořit nové Podněstří nebo Abcházii na Ukrajině. Je to cynická snaha vymanit se ze všech závazků u Minsku.“

Podněstří je proruská enkláva v Moldavsku, kterou Kišiněv nekontroluje, Abcházie je odtržené území od Gruzie, které vyhlásilo samostatnost a Rusko ji uznalo.

Podle zdrojů německého listu Süddeutsche Zeitung plán Merkelové a Hollanda garantuje separatistům autonomii a větší území, Berlín to však odmítl jako nepravdu. [celá zpráva] I ruské zdroje ale spekulují, že nové dohody  garantují separatistům územní zisky.

O nás bez nás

Ukrajinský poslanec afghánského původu Mustaf Najem, který se v Mnichově zúčastní 51. ročníku mírové konference věnované letos hybridní válce na Ukrajině, uvedl, že oba státníci dostali plán už 4. února odpoledne. To by znamenalo, že s iniciativou přišel Kreml.

K dohodě by mělo podle něj dojít jen mezi evropskými představiteli a Moskvou. „Původní návrh byl předán jen Evropanům. Ruský prezident nabídl projednat plán o Ukrajině bez přítomnosti ukrajinských představitelů,“ řekl Najem podle Ukrajinské pravdy.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ale popřel, že by země byla pod tlakem. Ve čtvrtek večer uvedl na Twitteru: „Dobrá schůzka v normandském formátu. Minské dohody jsou cestou k míru a územní celistvosti Ukrajiny. Probíraly se specifické kroky k zajištění implementace.“

Až na naléhání obou evropských politiků byl plán předán i Kyjevu, uvedl Najem s tím, že plán předal Putin ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi.

Výběr článků

Načítám