Článek
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky, které ovládají východ země, loni v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma vládami, které soupeří o moc, byly zabity a zraněny stovky civilistů.
Od půlnoci na neděli panuje v Libyi klid zbraní na návrh prezidentů Turecka a Ruska. Se zástupci obou zemí Sarrádž a Haftar jednali. Spolu se ale tváří v tvář nesetkali.
Haftar brzy ráno z Moskvy odjel. Požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku.
Dále chtěl mezinárodní dohled na příměří s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.
Libyjský premiér Sarrádž a Haftar mohou v Moskvě podepsat příměří
Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla od loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž si rovněž dělá právo na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.
Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznávanou vládu a Sarrádžovým silám začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi země, které vsadily na Haftara a jeho samozvanou LNA.