Článek
Podle konečných výsledků se pro odchod z Unie vyslovilo 51,9 procenta voličů, tedy 17,4 miliónů lidí. Pro setrvání v EU se vyslovilo 48,1 procenta (16,1 miliónu lidí). Ve 308 z 382 obvodů zvítězili zastánci brexitu. O odchodu rozhodli voliči po 43 letech členství v EU.
Skotsko a Severní Irsko hlasovaly pro setrvání, v Londýně byl počet příznivců setrvání a odchodu tři ku dvěma, ale zbytek Anglie se vyjádřil opačně a také většina Velšanů hlasovala pro odchod. [celá zpráva]
Britského referenda se celkem zúčastnilo 72,2 procenta voličů, k urnám jich přišlo více než 30 miliónů, což je nejvíce od voleb v roce 1992. Nevyšel předpoklad, že při vysoké účasti zvítězí v referendu zastánci setrvání. Podle očekávání volili pro odchod lidé z venkova a menších měst, ale ve větších městech bylo méně zastánců setrvání, než se čekalo.
I vývoj kurzu libry, která se propadla na 31leté minimum, ukázal, že trhy počítají s odchodem Británie. [celá zpráva]
Breaking News: Britain has voted to exit the E.U. The decision is sure to reshape the nation’s place in the world. https://t.co/86I9YbTQoA
— The New York Times (@nytimes) 24. června 2016
Odchod Británie z EU už oznámil i list The New York Times, který výsledek označil za ohromující. Odráží podle něj populistický sentiment. Uvedl, že je jasné, že výsledek bude mít hluboké důsledky pro postavení Británie ve světě i pro budoucnost EU.
Mezi zastánci brexitu již v průběhu sčítání hlasů panovala naopak povznesená nálada. Lídr protievropské strany UKIP Nigel Farage již veřejně hovořil o vítězství. Řekl, že 23. červen vstoupí do dějin jako „náš den nezávislosti”. Podle něj jde o „vítězství pro obyčejné lidi, pro slušné lidi”.
Farage i opoziční labouristé, kteří zastávali názor, že by Británie neměla odcházet, již dali najevo, že by britský premiér David Cameron měl odstoupit.