Článek
Independent citoval blíže neupřesněnou zprávu rozvědky. Ukrajincům podle ní téměř došly zásoby raket do raketometů Směrč a Uragan, které umožňovaly na počátku války ostřelovat ruské síly z větší dálky.
Zbyly jen raketomety Grad a houfnice o maximálním dostřelu 20 až 30 kilometrů, zatímco Rusové dál mohou ostřelovat ukrajinské síly ze vzdálenosti mnoha desítek či dokonce stovek kilometrů.
Rusko má také obrovskou převahu ve vzduchu. Sestřelovat ruské letouny a vrtulníky se prý daří jen vzácně.
Nekonečná karavana smrti. Pod troskami domů v Mariupolu bežně nacházejí 50 až 100 těl
Ze západních zemí dodávané protitankové střely Javelin a NLAW sehrály na ukrajinské straně významnou roli v první fázi války, užitečné jsou i teď, ale nehodí se k zásahům proti dalekonosnému dělostřelectvu ruského nepřítele.
Čekání na techniku
Ukrajinská agentura Unian k tomu poznamenala, že dodávky americké vojenské techniky vyžadují čas, nové zásilky by podle Oleksije Arestovyče z prezidentské kanceláře měly dorazit do dvou či tří týdnů.
Tento časový úsek bude podle starosty ukrajinského Kramatorsku (nacházejícího se na Donbasu) Oleksandra Hončarenka stěžejní. „Čím déle to bude trvat, tím více území Rusko získá. Ptáte-li se na můj názor jako starosty města, tak pokud nedostaneme potřebné zbraně do dvou až tří týdnů, jsme v pr*eli,“ řekl reportérovi The New Yorker.
ANALÝZA: O co vlastně Rusku jde? Ukrajina má ohromné zásoby plynu
V důsledku nedostatku zbraní trpí Ukrajina velkými ztrátami, což prý oslabuje morálku jednotek, ve kterých stoupá počet dezertérů. Rusové dobře vědí, že množství výkonných zbraní dodávaných Ukrajině ze Západu je zatím nevelké a na frontu se dostává jen pomalu.
Osud našeho Donbasu se ve velké míře rozhoduje v Severodoněcku.
Proto se snaží využít drtivou převahu, dokud ji mají. Ukrajincům podle zprávy rozvědky po několika výměnách zajatců zůstalo 550 zajatých ruských vojáků, zatímco Rusové drží v zajetí na 5600 Ukrajinců, a Moskva požaduje výměnu v poměru 1:1.
Útoky v Doněcké a zbylé části Luhanské oblasti přitom zesilují. Ruské jednotky se stále snaží prolomit obranu Severodoněcku. Město a okolí bombardují dělostřelectvem. Ukrajinské armádě se zatím daří některé útoky odvracet, kontrolují ale pouze okraj města, uvedl generální štáb ukrajinské armády.
Severodoněck je přitom posledním velkým městem v Luhanské oblasti, který Rusové nemají plně pod kontrolou. Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského jsou boje velmi tvrdé a jedná se o jednu z nejtěžších bitev od začátku války.
„Osud našeho Donbasu se ve velké míře rozhoduje v Severodoněcku,“ upozornil.
Ruská armáda pokračovala v bombardování a bojích také v Doněcké oblasti, například u Bachmutu. I v tomto případě Ukrajina tvrdí, že ruské armádě způsobila výrazné ztráty. Podle velení ukrajinské armády se Rusko snaží posílit své jednotky a v Charkovské oblasti opevňuje své obranné pozice. Ve více oblastech pak jeho vojska ostřelují ukrajinská města.