Článek
Každý den by se mělo uskutečnit 12 ponorů. Potápěči ve skupinách po třech dosáhnou vraku během čtyř minut. Potom budou mít půl hodiny na průzkum, než se budou muset znovu vynořit na hladinu.
Potápěči z Baltictech tvrdí, že potopená loď je prakticky nedotčená. V nákladních prostorech objevili vojenská vozidla, porcelán a mnoho beden s dosud neznámým obsahem. Vedoucí expedice Tomek Stachura tvrdí, že existuje „jedno až dvouprocentní šance, že se desky rozebrané Jantarové komnaty nacházejí v uzamčených boxech“. Ty při ponorech odhalili speciální roboti. Záznam z ponorů naznačoval, že v jednom z boxů byl rám a obraz.
Vrak nacistické lodi může ukrývat klíč k záhadě zmizelé jantarové komnaty
Původní Jantarová komnata byla místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru. Byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I., který ji v roce 1716 daroval ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě let se nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu. Poté byla v roce 1941 ukradena německými vojáky a od roku 1942 vystavena na zámku v německém Königsbergu (Královci), dnes ruském Kaliningradu.
Na jaře 1945 byla komnata rozebrána a od té chvíle je osud uměleckého zázraku neznámý. Badatelé se domnívají, že bedny s cenným nákladem byly naloženy na loď. Tím plavidlem se měla stát loď Karlsruhe, která vyplula z Königsbergu v dubnu 1945.
Důchodce ve vile skladoval 45tunový tank wehrmachtu
„Loď byla naložena objemným nákladem, a to 306 tunami. Chránily ji navíc dvě minolovky, takže na palubě mohl být velmi cenný náklad,“ tvrdí historik Piotr Michalik. Sovětská vojenská letadla ji ale nakonec poslala ke dnu a vrak se nachází u nynějšího polského pobřeží.
V Kateřinském paláci se od roku 2003 nachází věrná kopie Jantarové komnaty.