Článek
„Abychom zničili ruskou ekonomiku a zastavili zabíjení Ukrajinců, je potřeba zavést přímé embargo na všechny ruské energetické zdroje, nebo nepřímé embargo, a to uzavřením přístavů pro zboží z Ruska (85 procent ropy přepravují tankery). Nebo nám řekněte: ‚Bojujte do posledního Ukrajince‘,“ napsal Podoljak.
Sanctions against RF are not enough. To ruin 🇷🇺 economy & stop the killing of Ukrainians, a direct embargo on all 🇷🇺 energy resources or an indirect embargo through the closure of ports for 🇷🇺 goods (85% of oil are tankers) is needed. Or tell us - "fight to the last Ukrainian".
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 2, 2022
Přibližně ve stejnou dobu, kdy svou výzvu zveřejnil, uvedla Litva, že se stala první zemí Evropské unie, která přestala z Ruska odebírat plyn. Prezident Gitanas Nausėda ostatně k tomuto kroku začátkem měsíce vyzval také další státy EU a dodal, že další balíček sankcí musí Kremlu způsobit maximální ránu.
„Z EU jsme první zemí, která získala nezávislost na ruském plynu. Je to výsledek dlouhodobé a konzistentní energetické politiky a včasných rozhodnutí o infrastruktuře,“ uvedl ministr energetiky Dainius Kreivys.
Rusko zatím dodávky plynu do Evropy nezastaví, potvrdil Peskov
Litevci, kteří minulý rok zaplatili Rusku za dodávku energií 3 miliardy eur (zhruba 73 miliard korun), se na odstřižení od ruského plynu připravovali už několik měsíců. Poprvé se jim nulový odběr plynu od Gazpromu například povedl už v lednu.
Dodávky plynu od Gazpromu za celý loňský rok tvořily méně než třetinu plynového portfolia Litvy. Veškerou litevskou poptávku po plynu podle ministerstva energetiky pokryje terminál Klaipėda. V případě potřeby lze plyn do Litvy dodávat také prostřednictvím plynového propojení s Lotyšskem, případně Polskem.