Článek
„Cesta na Giewont je mimořádně nebezpečná, protože blesky, které tam během bouřky udeřily, a následně padající kmeny stromů potrhaly řetězy mající za cíl pomáhat turistům udržet se na nohou při výstupu. Narušené chodníky potřebují nevyhnutelné opravy a údržbu, které potrvají minimálně dva týdny,“ upozornil Wladzo.
„Nezodpovědní turisté však porušují zákaz vstupu na chodníky v podstatě už od prvních chvil poté, co došlo k tragédii. Dva mladíci například ještě v noci na pátek vylezli na Giewont a na kříži, který je tam umístěn od roku 1901, napsali svá jména s datem a fotografií z vrcholu a pochválili se na sociálních sítích,“ informoval mluvčí policie v Zakopaném Roman Wieczorek. Dodal, že oběma hrozí pokuta 1000 zlotých (6 tisíc Kč).
Po úderu blesku do řetězu u tatranského vrcholu ležely na zemi desítky zraněných |
---|
Blesky v Tatrách zabily několik lidí včetně Čecha |
Opustit vrchol, dřepnout si. Hasiči radí, jak přestát bouřku v horách |
„Chtěli jsme jen vidět kříž na Giewontu,“ odpověděli oba mladíci týdeníku Tygodnik Podhalański, který je vypátral. Ten na svém portálu jako první informoval o tragédii v okolí Giewontu. Zároveň upozornil, že vůbec nejde o ojedinělý případ porušování zákazu výstupu na tento štít polských Tater.
„Turistů, kteří i přes nebezpečí, které je ohrožuje na životě, je podstatně více. Vícero se jich svým nezodpovědným činem, navíc ve špatných povětrnostních podmínkách, chlubí na sociálních sítích,“ napsal server.