Článek
"Nepodepíšu zákon o nejvyšším soudu, dokud nebude přijat mnou předložená změna zákona o soudní radě," řekl prezident.
Opozice nicméně předpokládá, že vládnoucí strana bude prezidentovy výhrady víceméně ignorovat. Sejm, dolní komora polského parlamentu, krátce po prezidentově prohlášení nepřijal návrh kontroverzní předlohu zamítnout již v prvním čtení. Naopak poslanci se rozhodli okamžitě pokračovat ve čtení druhém.
Změnami v Polsku se zabývá i Evropská komise
Polská soudní rada je ústavní orgán s kompetencemi v oblasti předpisů týkajících se soudů, jakož i při jmenování soudců, jejich kontrole a penzionování. PiS již před časem ovládla ústavní soud, i když také kvůli tomu se strana dostala do sporu s Evropskou komisí. Kontroluje rovněž prokuraturu.
Stavem právního státu v Polsku se má ve středu zabývat Evropská komise, a to právě kvůli návrhu zákona, který by de facto podřídil nejvyšší soud ministerstvu spravedlnosti.
Unijní procedura může teoreticky, pokud to jednomyslně schválí členské země EU, skončit v souladu s unijní smlouvou odebráním například hlasovacích práv Polsku v Radě EU. Maďarský premiér Viktor Orbán už ale dal najevo, že Varšavu v jejím sporu s komisí hodlá podpořit.