Hlavní obsah

Poláci chystají kvůli sporu o důl Turów blokádu na hranicích

Varšava
Aktualizováno

Další blokádu česko-polského hraničního přechodu Hrádek nad Nisou - Kopačov svolává na úterý 25. května polská organizace Ruce pryč od Turówa (Ręce precz od Turowa).

Foto: Michael Polák, Právo

Osobní auta blokovala průjezdy kamionů na česko-polské hranici u přechodu Hrádek nad Nisou už 22. března.

Článek

Zmíněná organizace reaguje na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který v pátek vyhověl české žádosti o vydání předběžného opatření a Polsku nařídil okamžitě zastavit těžbu v hnědouhelném dolu Turów, kterou Česká republika i sousední Německo dlouhodobě kritizují.

Podobný protest se na výzvu organizace Ruce pryč od Turówa uskutečnil u hranic už 22. března. Desítky polských automobilů tehdy projížděly nepřetržitě dvě hodiny mezi kruhovými objezdy na polské straně. Bránily tím ve vjezdu na polskou silnici 332, která navazuje na českou I/35, kterou k cestě do Polska a sousedního Německa využívají stovky řidičů zejména kamionů.

Česko uspělo ve sporu o důl Turów, soud nařídil Polsku zastavit těžbu

Domácí

Řidiče osobních aut tehdy policisté posílali na blízký starý přechod, kamiony tudy ale nemohou, a tak se před hranicí v Česku vytvořila několikakilometrová kolona kamionů. Tentokrát chtějí Poláci demonstrovat od 14:15 co nejdéle, nejméně do 18:00.

Ruce pryč od Turówa! Zastánci polského dolu zablokovali česko-polskou hranici

Domácí

Těžba až do roku 2044

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, kterou také vlastní společnost PGE. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedních zemí o šest let prodloužilo firmě koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Letos v dubnu pak polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka povolil v Turówě těžbu až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu.

Varšava prodloužila povolení k těžbě v Turówě do roku 2044, českou žalobu odmítá

Ekonomika

České úřady se už v únoru obrátily na evropský soud s žalobou proti rozšiřování dolu. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Lidé z pohraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé sousedního Saska obávají v sovislosti s rozšiřováním domu vedle ztráty pitné vody také zvýšeného hluku, prašnosti a propadu půdy. Varšava to odmítá. Proti rozhodnutí evropského soudu o zastavení těžby se ohradili polský premiér Mateusz Morawiecki i společnost PGE. V dolu se těží dál.

Evropská komise Polsku hrozí pokutami

Evropská komise v sobotu vyzvala Polsko, aby se podřídilo pátečnímu rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie a dodržovalo v dole Turów dočasný zákaz těžby.  Pokud by polské úřady verdikt soudu nerespektovaly, může soud na žádost Evropské komise vyměřit zemi vysoké pokuty. "Komise bude monitorovat dodržování opatření, které bylo vydáno," uvedl výkonný orgán Evropské unie.

Výběr článků

Načítám