Článek
Výpis z mladíkova trestního rejstříku je dost dlouhý, píše deník Bild. Naposledy se soudu zodpovídal před rokem, tehdy byl obviněn z vážného ublížení na zdraví. Nakonec vyvázl s trestem v délce osmi měsíců, ale s dvouletým podmíněným odkladem.
Předchozí tresty se týkaly především vlastnictví drog či dopravních přestupků a opilosti. Júsifovi známí potvrdili, že mladý muž neudělal krok bez svého nože. Mnozí připomínají, že holdoval marihuaně a alkoholu.
Júsif přišel do Německa v roce 2015. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta a měl být deportován. Proti vyhoštění ale podal námitku a od té doby se jeho status řeší.
Později absolvoval integrační kurz pro migranty. Tvrdil, že se v Iráku vyučil holičem a začal pracovat v Saské Kamenici v jednom kadeřnictví. Tam se také seznámil se Syřanem Alaaem S.
Nijak nábožensky záložený
Iráčan žil v malém městě na jihu od Saské Kamenice v zařízení s dalšími žadateli o azyl. Někteří jeho bývalí spolubydlící popisují Iráčana v deníku Die Welt jako „přívětivého a přátelského člověka“. Rozhodně nebyl nijak nábožensky založený a nepostil se. „Nevěřím, že to udělal. Nevím o tom, že by měl nějaké problémy,“ prohlásil jeden z jeho bývalých spolubydlících.
Další známý Iráčana ale potvrdil, že Júsif A. pil a fetoval, píše Bild. „Často šlo o drogy. Hodně kouřil marihuanu a pil alkohol. Někdy byl komický, ale jinak byl milý,“ řekl. Potvrdil, že Júsif A. měl u sebe vždy nůž. „Věděl jsem, že bez něj nedá ani ránu, protože měl u sebe často hodně peněz. Tvrdil, že to má na obranu,“ dodal.
Iráčan je podezřelý, že v Saské Kamenici během městského festivalu v neděli nad ránem ubodal pětatřicetiletého tesaře s kubánskými kořeny Daniela H. Po jeho smrti vypukly ve městě nepokoje. Do ulic vyšly tisíce lidí vedených krajní pravicí i jejích oponentů. Protesty si vyžádaly několik zraněných.