Článek
Hlavní protestní akce je svolána na bratislavské Náměstí Slovenského národního povstání, shromáždění ale mají proběhnout i v dalších slovenských městech.
Nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie zatím na nový vývoj oficiálně nereagovala, ale podle dostupných informací v těchto chvílích zasedá koaliční rada, na níž jsou přítomni zástupci všech tří vládních stran.
Ze Směru reagoval zatím pouze poslanec Miroslav Číž, který řekl, že Slovensko se rozhodnutím hlavy státu Andreje Kisky odmítnout Pellegrinim navržený kabinet [celá zpráva] změnilo v prezidentskou republiku.
Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) uvedla, že chápe důvody, proč prezident v úterý odmítl navrženou vládu jmenovat. „Pokud má být vyšetřena vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, musí být vyšetřeny také věci, o nichž psal. Nevíme, která z konkrétních věcí, o nichž psal, vedla k jeho zavraždění. Drtivá většina jeho článků se však týkala korupčních kauz, které sahají k lidem blízkým straně Směr,“ upozornila strana SaS.
Nedostatek kvalitních lidí
Předseda opoziční strany Jsme rodina Boris Kollár rozhodnutí prezidenta respektuje. Za nelepší řešení považuje předčasné volby. „V této vybičované atmosféře je nejtransparentnější nechat rozhodnutí na lidech,“ nechal se slyšet Kollár.
Sociolog Michal Vašečka agentuře SITA řekl, že Směr může mít potíže s dostatečně kvalitními nominacemi do vlády, protože odborníci budou mít v současné situaci problém s tím, že by je strana vůbec navrhovala. „Už jména, s nimiž přišel Pellegrini za prezidentem, naznačují nedostatek kvalitních lidí uvnitř strany,“ řekl Vašečka.