Článek
Unikátní relikviář má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku z ostatků svaté Zdislavy, které jsou uložené v Jablonném v Podještědí, kde světice působila.
„Žár roztaveného skla by ale ostatek nevydržel, pro jeho uložení proto byla zvolena studená technika, lepení skla," popsal umělecký manažer kunratické sklárny David Sobotka. Relikviář vyrobili skláři z čirého, hutně tvarovaného skla a majitel sklárny Jiří Pačinek na něm se svým týmem pracoval zhruba dva týdny.
Chlapec při audienci vydyndal na papeži jeho zuchetto
Na jednotlivých částech monstrance pracoval i rytec skla Arno Čančík, který patří k tuzemské špičce v oboru. Rytiny zobrazují mimo jiné svatou Zdislavu coby patronku chudých, nemocných a rodin. Do skla je vyrytý také znak litoměřické diecéze, pod niž dnes spadají místa, kde svatá Zdislava působila. Na monstranci je také vyrytý text k 800. výročí narození světice.
Rytina zdobí i hlavní část relikviáře, žádné jiné zdobení nebo zlacení ale schránka nemá. „Už na začátku jsme si řekli, že to uděláme jednoduché až puristické, aby v tom křišťálu vynikla svatá Zdislava," vysvětlil David Sobotka.
Tři papežovi gardisté odešli. Odmítli injekci
Podle Dalimilovy kroniky proslula Zdislava svým milosrdenstvím, dobročinností, křesťanskými skutky a láskou k bližnímu. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných. Provdala se za významného českého velmože Havla z Markvartic, s nímž žila na hradu Lemberk u dnešního Jablonného v Podještědí. V katakombách zdejší baziliky jsou dodnes uloženy také její ostatky.
Zdislava byla v roce 1907 blahořečena a v roce 1995 ji papež Jan Pavel II. prohlásil v Olomouci za svatou. Zdislava je patronkou rodiny, Libereckého kraje i litoměřické diecéze. Její relikvie jsou zhruba v 60 místech po celém světě, například na Filipínách, v Brazílii, ve Vietnamu nebo v USA.