Článek
Daytonská mírová dohoda z roku 1995 upravuje vnitřní rozdělení bývalé jugoslávské republiky Bosny a Hercegoviny na Republiku srbskou a chorvatsko-bosňáckou Federaci Bosny a Hercegoviny. Zemi sjednocuje centrální vláda a tříčlenné předsednictvo, které je kolektivním vrchním velitelem armády.
Návštěva Orbána, považovaného za Dodikova spojence, přichází v době zvýšeného napětí v Bosně a Hercegovině, jíž podle některých názorů hrozí rozpad a ozbrojený konflikt. Zástupci bosenských Srbů od července bojkotují práci ústředních institucí na protest proti zákazu popírání srebrenické genocidy, který vyhlásil bývalý vysoký představitel mezinárodního společenství Valentin Inzko několik dní před koncem svého mandátu.
„Maďarské dějiny jasně ukazují, jaké mají události v (balkánské) oblasti dopady na naši zemi,“ uvedl Orbán a slíbil, že Budapešť bude podporovat rozvoj regionu. „Rozšíříme naši sousedskou a hospodářskou spolupráci na Republiku srbskou, budeme podporovat malé a středně velké podniky, a tak dáme nové příležitosti také maďarským podnikatelům,“ dodal.