Článek
„Velmi si této mezinárodní instituce vážil, protože její základy stojí na stejných hodnotách, které vyznával celý život i on sám. Hodnotách, za které celý život bojoval,” uvedla Havlová v krátkém vystoupení a připomněla, že Havel europarlament oslovil s projevem v roce 1994 a pak podruhé v roce 2000.
Podle předsedy europarlamentu Tajaniho se Havel celý život snažil dosáhnout usmíření a míru. „Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům,” prohlásil šéf europarlamentu.
Budova nese zkratku "HAV" a původně sloužila pro účely Rady Evropy. Nyní je po důkladné rekonstrukci. Větší část budovy bude využívat Evropský parlament, zhruba třetinu kanceláří Evropský veřejný ochránce práv, tedy úřad evropské ombudsmanky.
Krátké ceremonie se před budovou zúčastnila také francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová, europoslanci, starosta Štrasburku a další hosté.
Budovu doplňují díla českých autorů
Při této příležitosti byla také odhalena díla českých autorů. Před vchodem je bronzová busta Václava Havla, jejíž autorkou je Marie Šeborová. Odhalena byla také tapiserie podle návrhu Petra Síse, na které francouzští tkalci pracovali tři měsíce. Je na ní vyobrazena silueta Pražského hradu, nad níž letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. Její větší obdobu znají cestující z pražského letiště Václava Havla. Zdobit bude jednu z jednacích místností. Dům zkrášlují také fotografie Tomkiho Němce z období sametové revoluce.
„Václav Havel byl zastáncem jasného směřování naší země na západ a věřil ve spolupráci zemí Evropy. V souvislosti s dnešní diskusí u nás doma je stále zřejmější, jak moc nám všem osobnost Václava Havla chybí,“ řekl Luděk Niedermayer (TOP 09), předseda české národní delegace europoslanců Evropské lidové strany.