Článek
Zelení se 14,8 procenta na třetí příčce naopak dosáhli historického maxima. Následují liberální svobodní demokraté (FDP) s 11,5 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 10,3 procenta klesla z třetího místa, na kterém byla před čtyřmi lety, na páté místo. Postkomunistická Levice obdržela 4,9 procenta hlasů.
Bavorská CSU se dostala do Spolkového sněmu
Očekává se, že vrcholní představitelé stran se budou v pondělí radit o výsledcích nedělních voleb do Spolkového sněmu i o možných koalicích. Budoucí německá vláda bude s největší pravděpodobností složená ze tří formací. Otevřené zůstává, kdo bude kancléřem.
Deník Bild už v neděli načrtl případné varianty koalic a možností, kdo by mohl stát v čele německé vlády. Vzhledem k neúspěchu postkomunistické Levice padá nejčastěji zmiňovaná varianta koalic, a to SPD + Levice + Zelení.
V úvahu podle Bildu přichází velká koalice, tedy SPD a CDU/CSU, kdy by ale kancléřem byl Olaf Scholz. Ve hře je i takzvaná Jamajka koalice (CDU/CSU + FDP + Zelení). Deník Bild tvrdí, že v tomto případě by byl kancléřem Armin Laschet. Další variantou je semaforová koalice (SPD + FDP + Zelení), tu by vedl Scholz. Možností je koalice nazývaná Keňa, tedy SPD + CDU + Zelení, kterou by vedl Scholz. Poslední variantou je koalice SPD + CDU + FDP, tu by mohl vést Scholz.
Předseda FDP Christian Lindner už v neděli večer navrhl, aby nejprve k jednacímu stolu usedly obě menší strany a ujasnily si své priority.