Článek
Mořská úžina mezi Řeckem a Tureckem patří k hlavním trasám, kterými se váleční uprchlíci, ale i ekonomičtí migranti dostávají na území Evropské unie. Ministři obrany členských zemí NATO proto předminulý týden kývli na žádost Řecka, Turecka a Německa, aby byly válečné lodě Aliance v Egejském moři nasazeny.
Jejich hlavním úkolem má být monitorování situace a poskytování informací o pohybu pašeráckých lodí řecké a turecké pobřežní stráži, jakožto i agentuře Frontex, jež střeží vnější hranice Evropské unie.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Jasný signál, který nevyšleme
„Lodě migrantů, které budou zachráněny plavidly NATO, budou poslány zpět do Turecka. Jde o to, vyslat jasný signál pašeráckým gangům,“ řekla v pátek agentuře DPA německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. A to se Ankaře nelíbí.
Řecká pobřežní stráž informovala, že jsou dosud lodě NATO v mezinárodních vodách a do oblasti mezi řeckými ostrovy a Tureckem se nikterak nepřibližují. Misi NATO vede námořní skupina 2 pod velením Německa. Ta sestává z pěti lodí – německé, kanadské, italské, řecké a turecké.
Související téma:
V loňském roce po zmiňované trase připlul do Evropy více než milión lidí. Migrační vlna neustává ani letos. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připlulo už 94 270.