Článek
"Vzhledem k neexistenci zákonných ustanovení, která by vymezovala činnost Britské rady v Rusku, jsme britskou stranu informovali o pozastavení aktivit všech jejích regionálních poboček v Rusku počínaje 1. lednem 2008," uvádí se v komuniké ruského ministerstva zahraničí.
Zákaz se vztahuje na všechna regionální střediska organizace s výjimkou Moskvy až do doby, než bude vyřešena otázka legálního statusu Britské rady v Rusku, citovala z dokumentu agentura AFP.
Londýn protestuje, pracovníci rady chtějí zákaz ignorovat
Britský premiér Gordon Brown rozhodnutí ruských orgánů kritizoval jako nepodložené a představitelé Britské rady v Rusku oznámili, že se rozhodnutí nepodvolí a budou v uvedených pobočkách nadále fungovat.
"Nemáme v úmyslu zavřít pobočku ani v Jekatěrinburgu, ani v Petrohradě," řekla AFP šéfka Britské rady v Rusku Natalija Minčenková. "Totiž všechno, co děláme, je plně v souladu s bilaterálními kulturními dohodami i s ruskými zákony," dodala.
Brown prostřednictvím svého mluvčího zdůraznil, že Britská rada je plně oprávněna v Rusku působit.
Ještě před třemi lety měla Britská rada v Rusku 15 regionálních poboček, nyní z nich zbývají už jen dvě a i ty ruské orgány zavírají. Moskva mimo jiné tvrdí, že Britská rada svou činností vykazuje zisk a měla by být proto v Rusku zdaněna.
Jádrem sporu kauza Litviněnko
Vztahy mezi Londýnem a Moskvou jsou v posledních měsících velmi špatné například kvůli odmítnutí Moskvy vydat Andreje Lugového, kterého britský Scotland Yard podezřívá z vraždy někdejšího agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka. Ten byl před více než rokem otráven v Londýně radioaktivním poloniem.
"Britská rada je kulturní institucí, nikoli politickou, a proto důrazně odmítáme jakýkoli pokus spojovat její činnost se snahou soudně řešit záležitost vraždy Alexandra Litviněnka," cituje AFP z prohlášení britského ministerstva zahraničí.
BRITISH COUNCIL
Britská rada je nezisková organizace financovaná britským ministerstvem zahraničí. Zabývá se především organizací kurzů angličtiny a podobnou vzdělávací činností.
Lugovoj byl před několika dny zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Moskva zase od Londýna neúspěšně žádá vydání někdejšího oligarchy Borise Berezovského, který v Británii získal politický azyl.