Článek
Akce se konaly pod společným názvem Postavme se za slušné Slovensko. Na shromážděních nedostali prostor žádní politici, ale objevily se první politické požadavky. Jeden z organizátorů Peter Nagy řekl, že žádají vyšetření dvojnásobné vraždy za účasti mezinárodních vyšetřovatelů.
„Požadujeme rovněž vládu, které můžeme důvěřovat, v níž nebudou lidé podezřelí z korupce a z propojení na organizovaný zločin,“ zdůraznil Nagy.
Lidé si na náměstí SNP v Bratislavě přinesli transparenty s nápisy jako (ministr vnitra) „Kaliňák = mafie” a „Pozor, padne vláda”. Na demonstraci promluvili i zástupci učitelů. Ti řekli, že Slovensko je na křižovatce. „Musíme vydržet. Nesmíme to vzdát,” řekl jeden z nich.
Premiér nemá důvěru
Účastníci akce dali jasně najevo, že především premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie) a ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr) ztratili jejich důvěru. Na pódiu v Bratislavě vystupovali studenti, učitelé, zdravotní sestry, představitelé nevládních organizací a byznysu.
„Vláda, která není propojena na organizovaný zločin a korupční prostředí, je základem udržení demokracie, aby lidé v demokracii věřili,“ zdůraznil další z organizátorů Juraj Šeliga.
Demonstrace na náměstí SNP byla krátce po 18. hodině ukončena, účastníci si na závěr zazpívali hymnu. Před úřadem vlády poté protestovalo několik set lidí, kteří skandovali „Dost bylo Fica!” a „Mafie!”, hlásil reportér Práva.
Rektoři některých slovenských univerzit a vysokých škol udělili na pátek studentům volno, aby se mohli protestů zúčastnit.
Bezpečnostní rada státu
V souvislosti s protestními akcemi svolal premiér Fico na pátek zasedání Bezpečnostní rady státu. Vláda i policie vyjádřily obavy z možných násilností na masových akcích.
Fico v uplynulých dnech opakovaně varoval, že vraždu novináře a jeho přítelkyně se snaží opozice a prezident Andrej Kiska o státní převrat. Naznačil dokonce, že vše je organizované ze zahraničí.
Demonstrovalo se také v Praze. Stovky lidí se v pátek sešly před tamním slovenským velvyslanectvím.
Ján Kuciak
- Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
- Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
- Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018.
- Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.