Hlavní obsah

Musíme počkat, až Bělorusové vyjdou do ulic z hladu, řekl vězněný novinář Pratasevič

Novinky, Alex Švamberk
Aktualizováno

Ve více než hodinovém rozhovoru pro státní televizi ONT vězněný běloruský novinář Roman Pratasevič řekl, že pouliční protesty nyní nemají smysl. Je to jeden z důvodů, proč se uvádí, že rozhovor vnikl pod nátlakem. Pratasevič však také řekl, že s protesty je potřeba počkat, až se situace tak vyhrotí, že lidi vyjdou do ulic ne kvůli termínu voleb, ale kusu žvance.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Část nedatovaného rozhovoru s Romanem PratasevičemVideo: Reuters

Článek

„Nyní to nemá smysl. Tak to je, to není žádné tajemství. Už jsem to probíral se svými kolegy,“ řekl Pratasevič ohledně pokračování demonstrací v rozhovoru, u nějž není jasné kdy vznikl.

„Mluvil jsem o tom, že v každém případě je potřeba přestat s tímto formátem, s pouličními akcemi, které se konaly dříve, protože prostě už není žádná aktivita (mezi lidmi). „Minimálně je třeba čekat, až se vyhrotí situace v ekonomice, až vyjdou lidi do ulic ne kvůli datu nových voleb nebo proti násilí bezpečnostních složek, ale až lidé vyjdou na ulici, hrubě řečeno, kvůli talíři polévky,“ dodal Pratasevič.

Pratasevič v rozhovoru podle TASSu přiznal, že jeho názory vyvolávaly konflikty: „Když se v posledních měsících objevily pokusy vyzývat opět k pouličním protestům, měl jsem kvůli pouličním aktivitám osobní konflikt s Franakem Vjačorkou (poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské) i s BYPOLem (organizace bývalých policistů v emigraci). 

Zadržený Pratasevič v slzách přiznal respekt k Lukašenkovi, ruce měl zraněné

Evropa

Mohl za zadržení neopatrný chat? 

Ve videu také uvedl další možnost, jak to, že letadlo, s nímž se vracel z Atén do Vilniusu, bylo odkloněno do Minsku, jak Bělorusové věděli, že bude v letadle z Řecka do Litvy. Doposud se uvádělo, že už na aténském letišti si ho všiml rusky mluvící člověk a chtěl vyfotit jeho dokumenty.

Foto: ČTK/AP

Roman Pratasevič při rozhovoru s běloruskou televizí ONT

„Přemýšlel jsem o tom, že jsem napsal jenom jednou, kdy, jak a kterým letadlem poletím,“ uvedl Pratasevič v rozhovoru. „Bylo to v pracovním chatu asi čtyřicet minut před odletem.

EU doporučila nelétat přes Bělorusko. Na palubě boeingu Ryanairu byli i agenti KGB

Evropa

A právě tato komunikace se mu stala osudnou. Za zásahem vidí člověka, s nímž si chatoval: „Jsem přesvědčen, že u něj byli takové či onaké vztahy s „kyberpartyzány“, kteří byli už dříve prakticky po celé zemi masově zapojeni do falešných bombových alarmů. Podobné věci se už staly.“

„V předběžném zadržovacím středisku SIZO, bylo jednou z prvních věcí, o nichž jsem přemýšlel, že to na mě nastrojili, protože jsem o tom nikde nemluvil, a jakmile jsem to jednou napsal (kam a kdy poletí), naráz jsem skončit v Minsku. Úplně náhle!“

Novinář se domnívá, že je do jeho zadržení zapletený nějak i Daniil Bogdanovič, který patří do okruhu lidí okolo opoziční vůdkyně Svjtalany Cichanouvské. „Přikláním se k tomu, dokonce jsme o tom přesvědčen.“

Foto: Profimedia.cz

Roman Pratasevič (vlevo) při rozhovoru pro běloruskou televizi

Pratasevič k tomu dodal: „V poslední době jsem s ním neměl dobré vztahy, byl jsem emocionálně vyčerpaný, nechtěl jsem plnit politické úkoly, jen se zabývat fotografováním.“ Zmínil také, že dva dny před odletem se mluvilo o jeho uvolnění z aktivit. „Obecně se mluvilo, jestli mně propustí, protože jsem nesplnil nějaký termín.“  

Zadržený novinář se šrámem na čele se na videu doznal k organizaci nepokojů

Evropa

Pratasevič také popsal přistání: „Došlo mi, že dál panikařit nemá význam. Letadlo přistálo, dost dlouho pojíždělo o ranveji. Viděl jsme, že nepřijíždí k letištní budově, ale na stranu na zásobovací plochu. Viděl jsem, že tam stojí velké množství lidí v „civilu“ v reflexních vestách.“

Cesta Běloruska k demokracii bude delší a složitější, než jsme mysleli, říká obhájkyně lidských práv

Evropa

Výběr článků

Načítám