Článek
„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k dnešnímu (čtvrtečnímu) výsledku, který je neoddiskutovatelný,” prohlásil v Bruselu v reakci na čtvrteční volby Puigdemont.
„Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu,” řekl také Puigdemont, který je několik týdnů v Belgii se čtyřmi ministry své vlády. Tu Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.
V pátek po poledni Puigdemont oznámil, že je připraven k dialogu se španělským premiérem Marianem Rajoyem kdekoli kromě Španělska, kde Puigdemontovi hrozí zatčení.
Sečteno 99 procent hlasů
V pátek ráno už bylo sečteno 99 procent odevzdaných hlasů a separatistické strany získaly ve čtvrtečních předčasných volbách v katalánském parlamentu absolutní většinu. Ve 135členném regionálním sboru tak separatisté obdrží 70 mandátů, tedy o dva méně než po volbách z roku 2015. Informovaly o tom španělské listy El País a La Vanguardia.
Aktuální volební výsledek je ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí. [celá zpráva]
Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni
Ve volbách zvítězila strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel. O tři méně mandátů získala Puigdemontova separatistická koalice Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.
Pozastavte článek 155
„Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni,” prohlásil také Puigdemont. Dodal také, že jeho vláda bude pokračovat tam, kde skončila před použitím článku 155. Na základě něj převzal Madrid přímou správu nad Katalánskem poté, co jeho parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti.
Vězni měl na mysli dva katalánské exministry, kteří jsou ve vazbě od začátku listopadu, a dva aktivisty, kteří jsou ve vězení už od poloviny října. Všichni jsou, jako celá katalánská vláda, obviněni ze vzpoury.
Mluvčí Evropské komise v reakci uvedl, že pozice EU je neměnná a k výsledkům voleb se EU nebude vyjadřovat. Představitelé unijních institucí v předchozích týdnech vyjadřovali promadridský postoj, tedy pro jednotu Španělska. Nezávislé Katalánsko podle nich nikdo v EU neuzná.
Katalánsko na severovýchodě Španělska, jehož metropolí je Barcelona, je s více než sedmi milióny obyvatel druhým nejlidnatějším ze 17 autonomních společenství v zemi. |
---|
Mnozí Katalánci si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic. |
Katalánská vláda už v listopadu 2014 uspořádala nezávazné lidové hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen asi 40 procent. |